چطور آشپزخانه را بزرگتر نشان دهیم

9 ایده برای بزرگتر نشان دادن آشپزخانه

فهرست:

بسیاری معتقدند آشپزخانه قلب یک خانه است. در هر حال این نقطه از خانه پرتردد است و هرچه بزرگتر باشد کار کردن در آن راحت‌تر است. اما همه آشپزخانه‌ها بزرگ نیستند اما می‌توانند به اندازه آشپزخانه‌های لوکس روی مجلات زیبا و جذاب باشند چرا که همیشه راهکارهایی برای بزرگتر نشان دادن آشپزخانه وجود دارد. چه بخواهد یک تغییر ساده همانند رنگ زدن کابینت باشد چه یک بازسازی کلی، شما همچنان می‌توانید از این فضای کوچک آشپزخانه بیشترین استفاده را ببرید.

9 راهکار برای بزرگتر نشان دادن آشپزخانه

اگر آشپزخانه کوچک فعلی را دوست ندارید این راهکارها را برای بزرگتر کردن آن امتحان کنید:

1.     رنگ کابینت ها را تغییر دهید

ساده‌ترین و بی دردسرترین روش برای بزرگتر نشان دادن آشپزخانه تغییر رنگ کابینت‌هاست. یک قانون کلی وجود دارد که هر چه از رنگ‌های روشن‌تر استفاده کنید فضای هر اتاقی را بزرگتر نشان خواهید داد. بنابراین اگر کابینت آشپزخانه شما رنگ تیره یا چوبی دارد بهتر است آن را با رنگ سفید، کرم یا هر رنگ روشن دیگری عوض کنید. این تغییر رنگ برای دیوارها و کانتر آشپزخانه نیز صدق می‌کند. هرچند این بدین معنا نیست که قرار است یک آشپزخانه کسل کننده یک رنگ داشته باشید بلکه با رنگ‌های روشن بازی کنید و بگذارید نقش خود را در آشپزخانه پیدا کنند و به شما کمک کنند یک آشپزخانه مینیمال بسازید.

10 ایده برای بزرگتر نشان دادن آشپزخانه

2.     کفپوش آشپزخانه را عوض کنید

یک راهکار که ممکن است نسبت به تعویض کابینت آشپزخانه روش زمانبرتری باشد تغییر کفپوش آشپزخانه است. کفپوش نیز همانند دیوارها می‌تواند به منعکس شدن رنگ و حتی تصویر آشپزخانه کمک کند. بنابراین صیقلی بودن آن می‌تواند ایده خوبی باشد. هرچند هنگام انتخاب کفپوش باید به نحوه شستشو و تمیزکردن آن نیز دقت داشته باشید. اما لازم است بدانید برای بزرگتر نشان دادن آشپزخانه بهتر است از کفپوش‌های یکدست یا موزاییک‌های سایز بزرگ استفاده کنید چرا که همین وسعت بالایی که دارند موجب می‌شوند با دیدنشان تصور کنید فضایی که این کفپوش را دارد بزرگتر است. معمولا برای بزرگتر کردن فضای آشپزخانه از موزاییک‌هایی در سایز 900 میلیمتر در 600 میلیمتر رنگ روشن استفاده می‌شود.

3.     از آینه کمک بگیرید

این شاید عجیب به نظر برسد که بخواهید از آینه در دکوراسیون آشپزخانه استفاده کنید. اما منظور ما از آینه آن چیزی نیست که در اتاق خواب یا پذیرایی قرار داده‌اید. بلکه می‌خواهیم کمی خلاقانه‌تر رفتار کنید و آینه را طوری در آشپزخانه استفاده کنید که فقط موجب انعکاس تصویر آشپزخانه شده و در نهایت آن را بزرگ جلوه دهد.

معمولا دیوار پشت سینک محل اجرای این خلاقیت‌هاست. این دیوار می‌تواند از موزاییک‌های کوچک رنگی پر شود یا از یک آینه یکدست برای آن کمک گرفته شود. این یک ترفند کلاسیک در طراحی دکوراسیون داخلی است که موجب می‌شود هر اتاقی که در گوشه‌ای از آن یک آینه استفاده شده است بزرگتر دیده شود. آینه موجب انعکاس نور و تصویر آشپزخانه می‌شود و علاوه بر آن انرژی بیشتری نیز در فضای آشپزخانه پخش می‌کند.

10 ایده برای بزرگتر نشان دادن آشپزخانه

4.     از قفسه‌های دیواری استفاده کنید

یکی از مشکلاتی که آشپزخانه کوچک دارد کمبود جا است. همین گاهی موجب می‌شود همه چیز روی کانتر آشپزخانه چیده شده و تصویری شلوغ و در هم ایجاد کند. برای جلوگیری از این مشکل بهتر است از قفسه‌های دیواری استفاده کنید. حتی در برخی مواقع توصیه می‌شود به جای یکی از کابینت‌ها این قفسه‌ها را قرار دهید تا هم فضا بازتر دیده شود هم همه چیز در دسترستان قرار گیرد.

10 ایده برای بزرگتر نشان دادن آشپزخانه

5.     از کابینت‌های شیشه‌ای کمک بگیرید

کابینت‌ها نقش اساسی در آشپزخانه دارند. نه تنها شما وسایل لازم آشپزخانه را در آن‌ها جا می‌دهید بلکه با تغییر رنگ و تغییر مدل کابینت می‌توانید به بزرگتر نشان دادن آشپزخانه نیز کمک کنید. یکی از انواع کابینت آشپزخانه که می‌تواند چنین نقشی ایفا کند کابینت‌هایی با درب شیشه‌ای است. در نظر داشته باشید هرچه فضای بسته‌تری ایجاد کنید آشپزخانه شما کوچک‌تر دیده می‌شود. انتخاب درب شیشه‌ای برای کابینت موجب می‌شود این فضای بسته دیگر وجود نداشته باشد و چشم فراتر از درب بسته کابینت را ببیند. این مساله موجب می‌شود به نظر برسد دیوارها عقب‌تر قرار دارند و شما در آشپزخانه فضای بیشتری دارید.

10 ایده برای بزرگتر نشان دادن آشپزخانه

6.     بگذارید نور طبیعی به آشپزخانه وارد شود

نور طبیعی معجزه می‌کند! اگر آشپزخانه کوچکی دارید از نوری که از پنجره به داخل می‌تابد کمک بگیرید تا بتوانید فضای آشپزخانه را بزرگتر نشان دهید. برای اینکار اگر از پرده استفاده می‌کنید آن را تا جای ممکن نازک در نظر بگیرید یا از پرده کرکره استفاده کنید که بتوانید با باز گذاشتن کرکره‌ها نور را به داخل هدایت کنید. اطراف پنجره را خلوت نگه دارید تا نور فضای بیشتری برای مانور داشته باشد.

نورپردازی آشپزخانه با نور طبیعی

7.     از هود سقفی استفاده کنید

همانطور که پیش‌تر نیز به آن اشاره شد، ایجاد فضای باز در آشپزخانه یک راهکار برای بزرگتر نشان دادن آن است. در زمینه استفاده از هود نیز این قاعده صدق می‌کند. هودهایی که زیرکابینت قرار می‌گیرند محیط را بسته نگه می‌دارند و دیده نشدن دیوار موجب می‌شود فضا کوچکتر به نظر برسد. برای اینکه این مشکل را برطرف کنید از هود سقفی استفاده کنید که نه تنها مکش خوبی برای از بین بردن بوی غذا دارد بلکه با فضای آزادی که در بالای گاز ایجاد می‌کند این تصویر بسته را از بین می‌برد.

بزرگتر نشان دادن آشپزخانه با هود سقفی

8.     به نورپردازی آشپزخانه دقت کنید

به نور طبیعی اشاره کردیم و درباره نقش آن در بزرگتر نشان دادن آشپزخانه حرف زدیم. اما گاهی ممکن است معماری ساختمان طوری باشد که نتوانید به خوبی از این نور در آشپزخانه استفاده کنید. بنابراین نباید نورپردازی که خودتان می‌توانید در آشپزخانه داشته باشید را نیز نادیده بگیرید. نورپردازی را به فضای خارجی آشپزخانه اختصاص دهید. یعنی بالای اوپن یا در ورودی آشپزخانه طوری نور قرار دهید که وقتی از بیرون به آن نگاه می‌کنید همه چیز روشن‌تر و دلبازتر دیده شود.

بزرگتر نشان دادن آشپزخانه با نورپردازی

9.     تا جای ممکن از دکوراسیون مینیمال استفاده کنید

وقتی آشپزخانه کوچکی دارید بهترین ایده آن است که آن را به یک آشپزخانه مینیمال تبدیل کنید. وقتی از قواعد دکوراسیون مینیمال پیروی کنید متوجه خواهید شد که نه تنها همه چیز روشن انتخاب می‌شود بلکه خلوت بودن آشپزخانه نیز اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. بنابراین لازم است قواعد دکوراسیون مینیمال در آشپزخانه را بدانید و از آن‌ها پیروی کنید تا بتوانید ظاهری زیبا در کنار فضایی باز و دلنشین در آشپزخانه ایجاد کنید.

سخن پایانی

زیبایی و کارایی یک آشپزخانه به بزرگ بودن آن ختم نمی‌شود بلکه این نحوه چیدن وسایل، انتخاب رنگ و به کارگیری نور در این محیط است که می‌تواند به جذاب‌تر شدن آن کمک کند. اگر احساس می‌کنید فضای آشپزخانه شما کوچک است از راهکارهای گفته شده برای بزرگتر نشان دادن آشپزخانه کمک بگیرید. در برخی مواقع بازسازی آشپزخانه نیز می‌تواند به بازتر شدن فضای آشپزخانه و بزرگتر دیده شدن آن کمک کند. جهت مشاوره بازسازی آشپزخانه با ما تماس بگیرید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای‌ها 1

هنوز امتیازی ثبت نشده

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.