انتخاب کابینت آشپزخانه کاربردی | طراحی و ساخت کابینت آشپزخانه نیکاس

15 نکته مهم که حین انتخاب کابینت آشپزخانه کاربردی باید رعایت کنید!

فهرست:

انتخاب کابینت آشپزخانه کاربردی، در نوع خود دارای ظرافت‌ها و ریزه‌ کاری‌هایی‌ است که اگر به درستی و به نحو مطلوب انجام نشود، قطعا کاربری آشپزخانه را تحت تاثیر قرار خواهد داد. در این مطلب قصد داریم که راهنمای کاملی جهت انتخاب کابینت آشپزخانه کاربردی را با شما به اشتراک بگذاریم. نکاتی که بکارگیری آن‌ها می‌تواند، محیط آشپزخانه‌ای دلپذیر‌تر و البته با کاربری بیشتر برای‌ شما فراهم کند. با مجموعه دکوراسیون داخلی نیکاس، طراح و مجری انواع کابینت آشپزخانه و کمد دیواری ما همراه باشید.

چرا طراحی کابینت مهم است؟

طراحی‌های کارآمد انواع کابینت آشپزخانه، اجرای مناسب و استفاده بهینه از فضا به شما این امکان را می‌دهد که وسایل ضروری خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن در دسترس داشته باشید. پیدا کردن یک وسیله در آشپزخانه نباید نیاز به طی کردن هفت خوان رستم داشته باشد. بنابراین شما به‌ ایده‌های ساده طراحی کابینت آشپزخانه نیاز دارید که اولا تمامی نیازهای‌تان را  برآورده کند و ثانیا با سبک زندگی شما مطابقت داشته باشد. اجازه دهید که‌ ایده‌های مختلف طراحی و انتخاب کابینت آشپزخانه کاربردی، همراه با نکات مهمی که باید حین چیدمان وسایل آشپزخانه مد نظر داشته باشید را بررسی کنیم.

طراحی کابینت آشپزخانه، باید متناسب با متراژ آشپزخانه و فضاهای پرت صورت بگیرد.

نکته 1) انتخاب متریال کابینت مناسب برای استفاده در طرح‌های مختلف آشپزخانه

بدون شک انتخاب متریال کابینت آشپزخانه، مهم‌ترین قسمت انتخاب کابینت است که باید با دقت کافی انجام شود. تخته سه لا، روکش‌های لمینت، کابینت ممبران و… متریال‌های مناسبی برای ساخت کابینت آشپزخانه هستند. این ترکیب‌ها نه تنها بادوام و ضد آب هستند، بلکه قیمت مقرون به صرفه‌ای دارند. علاوه بر این، انواع لمینت آشپزخانه در رنگ‌ها و روکش‌های مختلف موجود هستند و به شما این امکان را می‌دهند که رنگ و طرح کابینت آشپزخانه مورد علاقه خود را انتخاب کنید.

انتخاب متریال کابینت مناسب

اگر می‌خواهید آشپزخانه صنعتی طراحی کنید و به دنبال ساخت کابینت با متریالی هستید که پخت و پز‌های سنگین را پشتیبانی کند، حتما باید از کابینت‌های استیل یا فولاد زنگ نزن استفاده کنید. این مواد در برابر گرما و رطوبت بالا بسیار مقاوم هستند. علاوه بر این، تمیز کردن و نگهداری آن‌ها بسیار آسان است. در واقع کابینت‌های فولادی ضد زنگ، گزینه‌ای مقرون به صرفه هستند، خصوصاً اگر طباخی دارید و یا از آشپزخانه برای انجام سفارش‌های پخت و پز مشتریان استفاده می‌کنید.

 آشپزخانه صنعتی | کابینت‌های استیل یا فولاد زنگ نزن

نکته 2) طراحی کابینت آشپزخانه به منظور بهینه‌سازی و افزایش کاربری فضا

به طور کلی طراحی کابینت آشپزخانه بر اساس نوع کاربری به سه نوع مختلف تقسیم می‌شود:

طراحی کابینت آشپزخانه‌ای که برای پخت و پز منظم روزانه طراحی شده است

آشپزخانه‌های معمولی که در آن پخت و پز می‌شود، بدون شک به فضا و کابینت‌های زیادی نیاز دارند. اگر آشپزخانه بزرگی دارید، طراحی کابینت خاص و کاربردی به شما کمک می‌کند تا از فضا بهتر استفاده کنید. بدین منظور باید طراحی آشپزخانه را به دست معماران کاربلد و حرفه‌ای مانند مجموعه نیکاس بسپارید. در این شرایط بهتر است که کابینت‌های هوایی و زمینی زیاد و همچنین سوپر انبار مواد غذایی داشته باشید. بدین ترتیب از بهم ریختگی آشپزخانه جلوگیری کرده و نهایت استفاده را از فضای در دسترس می‌برید.

همچنین می‌توانید‌ ایده‌های طراحی کابینت آشپزخانه مختلفی را بررسی کنید. یک آشپزخانه مناسب برای پخت و پز باید از اصل اولیه مثلث کار (بردار، بشور، بپز) تبعیت کند. در واقع جای یخچال، سینک ظرفشویی و اجاق گاز باید به گونه‌ای تعبیه شود که هر کدام راس سه مثلث کار در آشپزخانه را تشکیل دهند.

بدین ترتیب دسترسی آسان به مواد غذایی و تهیه و آماده‌سازی آن‌ها به راحتی انجام می‌شود. اگر فکر می‌کنید که به فضای بیشتری برای نگهداری مواد غذایی در آشپزخانه نیاز دارید، طراحان کابینت نیکاس پیشنهاد می‌کنند که از کابینت‌های سوپر در دو ناحیه از فضای آشپزخانه استفاده کنید. به این ترتیب، هیچ چیز در پشت کابینت گم نمی‌شود. البته بهتر است که با قراردادن کشو‌های گوشه‌ای از گوشه‌های آشپزخانه خود نهایت استفاده را ببرید. استفاده از پنتری در آشپزخانه نیز پیشنهاد می‌شود.

طرح کابینت آشپزخانه کوچک ایرانی
اگر احساس می‌کنید به فضای پیشخوان بیشتری نیاز دارید، بهتر است که از جزیره آشپزخانه غافل نشوید. در واقع باید متناسب با نوع و سبک زندگیتان، فضای آشپزخانه را طراحی کنید که برای این کارمی‌توانید کارشناسان با تجربه و با سابقه نیکاس مشاوره بگیرید.

طراحی کابینت آشپزخانه‌ای که برای آشپزی گاه به گاه طراحی شده است

اگر جز کسانی هستید که فقط آخر هفته‌ها آشپزی می‌کنید و یا به ندرت پخت و پز می کنید، کارشناسان نیکاس توصیه می‌کنند که از کابینت کمتری در فضای آشپزی خود استفاده کنید. در صورتیکه پخت و پز غذا به چند بار در هفته یا به آخر هفته‌ها محدود می‌شود، کابینت‌های اضافی را کنار بگذارید.

برای جلوگیری از تجمع گرد و غبار در طول زمان، کابینت‌های بسته را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید سبک‌های کابینت آشپزخانه مدرن را دنبال کنید و کابینت‌های آشپزخانه خود را به صورت مینیمال طراحی کنید. بدین ترتیب فضای آشپزخانه خود را بیشتر با کابینت‌های زمینی پر می‌کنید. در واقع می‌توانید تعداد کابینت‌های هوایی را کاهش دهید. بدین ترتیب آشپزخانه شلوغ و نامرتب به نظر نمی‌رسد.

البته اگر فضای آشپزخانه زیادی دارید، اما اصلا آشپزی نمی‌کنید، بهتر است که از فضای آشپزخانه برای نگهداری مواد غذایی مناسب برای صبحانه، قهوه، شیشه‌های نوشیدنی و یا حتی قرار دادن کتاب استفاده کنید.

می‌توانید تعداد کابینت‌ها را کاهش دهید تا آشپزخانه‌تان باز و مطبوع به نظر برسد. اگر از خوردن قهوه صبحانه لذت می‌برید، خوب است که فضایی را به قرار دادن دستگاه قهوه ساز اختصاص دهید و درست کردن قهوه روزانه خود را آغاز کنید. بدین ترتیب صبحتان را با قهوه تازه شروع می‌کنید.

طراحی آشپزخانه‌ای که سفارش تهیه غذا، نان و شیرینی در آن انجام می‌شود

آشپز‌های حرفه‌ای و سر آشپز‌ها بیشتر به تجهیزات آشپزخانه متناسب با کارشان نیاز دارند. مثلا وجود چند نوع اجاق گاز در آشپزخانه، انبار مواد غذایی، انواع لوازم خانگی مانند فر، مایکروویو، سرخ کن و… از ملزومات مهم چنین آشپزخانه‌هایی هستند.

به منظور بهینه‌سازی و استفاده حداکثری از فضا، کارشناسان نیکاس توصیه می‌کنند که حتما از کابینت‌های سوپری یک تکه و یخچال و فریزر بزرگ استفاده کنید. البته می‌توانید از طراحی کابینت آشپزخانه متمایز و شخصی‌سازی شده استفاده کنید تا وسایل ضروری کارتان به راحتی در دسترس باشد.

برای بهبود کاربری در چنین فضا‌هایی، باید از فضا‌های پرت و مرده بیشترین استفاده را ببرید. بدین منظور در طراحی کابینت آشپزخانه باید کشو‌های گوشه‌ای و قفسه‌های دیواری را تعبیه کنید. قرار دادن سینک بزرگ در میان آشپزخانه، بهترین فضا را برای پخت و پز‌های متعدد را فراهم می‌کند. البته بهتر است که کابینتی بزرگ برای نگهداری وسایل ضروری در نزدیکی سینک داشته باشید. چنین آشپزخانه‌هایی معمولا نیاز به اجاق گاز و صفحه القایی دارند. استفاده از کابینت‌های بسته از تجمع گرد و غبار روی وسایل جلوگیری کرده و باعث منظم شدن آشپزخانه می‌شوند.

اگر در آشپزخانه نان یا شیرینی می‌پزید، با سپردن طراحی کابینت آشپزخانه خود به کارشناسان ماهر، فضایی متناسب با نوع نیاز‌های خود خواهید داشت. بنابراین تجهیزات داخلی مورد نیاز در آشپزخانه را شناسایی کنید. می‌توانید با توجه به اجاق گاز و سینک ظرفشویی، مکان مناسب این وسایل را پیدا کنید و طراحی کابینت آشپزخانه را بر اساس آن برنامه‌ریزی کنید.

طراحی آشپزخانه رستوران و شیرینی پزی
در این نوع فضا‌ها، به کارگیری طراحی کابینت آشپزخانه سفارشی با ترکیبی از کابینت‌های باز و بسته، بهم ریختگی را به حداقل رسانده و لوازم ضروری را در دسترس قرار می‌دهد. طراحی کابینت سفارشی، برای حفظ هر اینچ از فضای داخلی آشپزخانه بهینه شده است.

نکته 3) انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه متناسب با متراژ فضا

در صورتیکه فضایی محدود و جمع و جور دارید، باید از طرح‌های مینیمال کابینت آشپزخانه استفاده کنید. چرا که کارایی حداکثری و شلوغی کمتری دارند. این نوع طراحی‌ها نه تنها از نظر زیبایی شناختی با پالت‌های رنگی روشن و طرح‌های ساده، بسیار زیبا و خوشایند هستند، بلکه عملکرد بالایی نیز دارند.

با توجه به تقاضای بازار، در حال حاضر رنگ‌های روشن مانند سفید و طوسی در میان رنگ‌های کابینت آشپزخانه رواج بیشتری دارند. در حالی که فضا‌های آشپزی کاملا سفید هرگز از مد نمی‌افتند، اما طراحان نیکاس، طرح و رنگ‌های خاصی را برای برای آشپزخانه پیشنهاد می‌کنند. رنگ‌های روشن، رنگ چوب با رگه‌های طبیعی یا نت‌های خاکستری ملایم در ترکیب با سفید، ترکیب رنگی خاصی است که هر فضایی را دلپذیر می‌کند.

البته رنگ آبی خیلی روشن همراه با رنگ‌های خنثی نیز زیبایی خاصی دارند. با این حال، اگر رنگ کابینت سفید برای شما مناسب نیست، می‌توانید از بین رنگ‌های تیره مانند طوسی تیره و یا قهوه‌ای تیره (ونگه) و یا رنگ چوب، یکی را انتخاب کنید.

انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه| جدیدترین رنگ کابینت آشپزخانه
انتخاب رنگ کابینت مناسب برای آشپزخانه، مهمترین قسمت ساخت کابینت است. برای انتخاب کابینت آشپزخانه کاربردی می‌توانید با مجموعه کوراسیون داخلی نیکاس تماس بگیرید.

نکته 4) در نظر گرفتن هزینه طراحی کابینت آشپزخانه

انتخاب کابینت با روکش لمینت، بازسازی آشپزخانه را مقرون به صرفه می‌کند. اگر می‌خواهید آشپزخانه‌ای متناسب با نیاز خود داشته باشید، طرح‌های کابینت آشپزخانه سفارشی را انتخاب کنید. بسته به عوامل مختلفی مانند بزرگی فضای آشپزی، نوع متریال انتخابی، نحوه تقسیم‌بندی فضا، میزان فضای ذخیره‌سازی و وسایل مورد نیاز، ممکن است هزینه ساخت کابینت آشپزخانه گران یا مقرون به صرفه باشد.

به عنوان مثال، کابینت‌های زمینی ساخته شده از‌ ام دی اف با روکش‌های لمینت براق قیمت مناسب‌تری دارند. این گزینه‌های مقرون به صرفه، در بازار بسیار رایج هستند. چرا که هم بادوام هستند و هم نگهداری آن‌ها آسان است.

در صورتیکه به فضای ذخیره‌سازی بیشتری نیاز دارید، باید کابینت ها‌ی هوایی را نیز در نظر بگیرید. با انتخاب کابینت بیشتر، هزینه شما افزایش پیدا می‌کند. اما باز هم ارزشش را دارد. چرا که صرف این هزینه فقط برای یکبار در طول سال‌ها نتیجه می‌دهد. اگر یک طراحی کابینت منحصر به فرد می‌خواهید، از کارشناسان حرفه‌ای نیکاس کمک بگیرید. اگر می‌خواهید روی صفحات کابینت، کار‌های سنگین انجام دهید، بهتر است نوع متریالی را انتخاب کنید که برای حمل وزن سنگین وسایل طراحی شده‌اند. کابینت‌های زمینی فضایی مناسب برای نگهداری قابلمه‌ها، تابه‌های بزرگ، سطل زباله و وسایل برقی و… هستند. از آنجایی که این کابینت‌ها نسبت به کابینت‌های هوایی در معرض برخورد خشن‌تری هستند، استفاده از مواد بادوام‌تر برای ساخت آن‌ها انتخابی هوشمندانه است.

هزینه طراحی کابینت آشپزخانه | قیمت کابینت آشپزخانه

نکته 5) در نظر گرفتن کشو‌های کافی در طراحی کمد و کابینت آشپزخانه

کشو‌ها به عنوان قسمت‌های مهم و ضروری کابینت آشپزخانه محسوب می‌شوند. آن‌ها را می‌توان به راحتی شخصی‌سازی کرد. انواع کشو در آشپزخانه، فضا‌های غیرقابل دسترس را با تمهیدات کافی به طور کامل در دسترس کاربر قرار می‌دهند. بنابراین، با در نظر گرفتن کشو در طراحی، هر سانت از آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. کشو‌ها، فضایی مناسب برای قرار دادن کارد و چنگال و قاشق هستند که وجود آن‌ها در هر آشپزخانه‌ای ضروری است.

کاربرد کشو در آشپزخانه | چیدمان کشو کابینت

نکته 6) استفاده از کابینت‌های گوشه‌ای برای فضا‌های پرت و گوشه‌ها

با استفاده از کابینت‌های گوشه‌ای، هیچ فضای مرده‌ای، بی‌استفاده باقی نمی‌ماند. هدر دادن هر فضایی در آشپزخانه، تنها از عهده افراد غیر حرفه‌ای برمی آید. از این رو، ‌ایده کابینت آشپزخانه گوشه‌ای، طرحی خاص و البته بسیار موفق است. بهینه‌سازی گوشه‌ها‌ی بی‌استفاده در کابینت، اجرایی حرفه‌ای از سوی کارشناسان و مهندسان با تجربه هستند. آن‌ها برای نگهداری دستمال‌های تنظیف و لوازم ضروری‌ ایده‌آل هستند.

کابینت های گوشه‌ای بهترین انتخاب برای فضاهای پرت و مرده هستند.

نکته 7) استفاده از جزیره آشپزخانه برای کاربری بهتر

جزیره و یا کابینت‌های متحرک دارای یک پانل مرکزی تخت و لبه‌های مربع هستند. آن‌ها جزئیات کمی دارند که همین ویژگی باعث نگهداری آسان آن‌ها می‌شود. به راحتی تکان می‌خورند و در صورت نیاز فضای آشپزخانه را کوچک و یا بزرگتر می‌کنند و البته کاربری مناسبی به عنوان میز نهارخوری آشپزخانه دارند.

جزیره آشپزخانه مدرن | جزیره آشپزخانه قیمت

نکته 8) استفاده از کابینت‌های بدون دستگیره

با ساخت کابینت آشپزخانه بدون دستگیره، نمایی زیبا و خاص به آشپزخانه می‌دهید. البته به غیر از ظاهر بی‌عیب و نقص، آشپزخانه‌های بدون دستگیره برای کودکان و سالمندان نیز مناسب هستند. از آنجایی که دستگیره‌های برجسته در آشپزخانه وجود ندارد، خطای چشم و توهم فضای بزرگتر ایجاد می‌کنند.

نکته 9) استفاده از آرام بند برای درب‌های کابینت

شاید استفاده از آرام بند هنگام ساخت درب کابینت، امری پیش پا افتاده و معمول به نظر برسد، اما بسیاری از سازندگان از این نوع یراق آلات استفاده نمی‌کنند. در صورتیکه وجود آرام بند، فضای آشپزخانه را به محیطی امن و بی‌سرو صدا تبدیل می‌کند.

آرام بند برای درب‌های کابینت |نصب جک آرام بند کابینت

نکته 10) استفاده از کابینت‌های کشویی

با طرح‌های کابینت کشویی در آشپزخانه، کاربری فضا را افزایش دهید. در طراحی‌های مدرن، استفاده از کابینت‌های کشویی، یکی از ضروریات است. مثلا قابلمه، وسایل سنگین آشپزخانه، لوازم برقی و… با قرار گرفتن در کابینت‌های کشویی، راحت‌تر جابه جا می‌شوند و امکان جابه جایی آن‌ها بدون سر و صدا بیشتر است. کابینت‌های کشویی مزایای زیادی دارند، از ظاهری بدون درز گرفته تا عمر طولانی. بنابراین، اگر می‌خواهید یک آشپزخانه کارآمد داشته باشید، استفاده از کابینت‌های کشویی را فراموش نکنید.

کابینت کشویی مدرن | کابینت ریلی آشپزخانه

نکته 11) استفاده از جزیره به عنوان کابینت و فضای ذخیره‌سازی

جزیره آشپزخانه خود را به کابینت‌های کشویی و یا کمدی مجهز کنید؛ در این صورت در انتخاب کابینت آشپزخانه کاربردی خوب عمل کرده‌اید. در‌ این صورت به راحتی می‌توانید ملزومات صبحانه خود را در فضای زیر جزیره آشپزخانه نگهداری کنید. استفاده از جزیره آشپزخانه به عنوان کابینت و فضای ذخیره‌سازی، نهایت طراحی کابینت کارآمد است. با تعبیه کابینت و یا کشو زیر جزیره، غلات صبحانه را ذخیره کنید یا از کشو‌های عریض و عمیق برای نگهداری قابلمه و ماهیتابه و یا وسایل تمیز کاری استفاده کنید.

جزیره به عنوان کابینت و فضای ذخیره‌سازی | جزیره آشپزخانه ساده

نکته 12) استفاده بهینه از فضا‌های عمودی موجود در آشپزخانه

اگر فضای خالی دارید، بهتر است که یک دیوار کامل را به‌ ایده طراحی کابینت عمودی آشپزخانه اختصاص دهید. در صورتیکه جز کسانی هستید که دوست دارید فضای زیادی برای نگهداری ملزومات آشپزخانه داشته باشید، این‌ ایده برای شماست. از فضای عمودی موجود برای ذخیره سازی چند منظوره و قرار دادن کابینت‌های عمودی استفاده کنید. شما می‌توانید طراحی کابینت عمودی خود را شخصی‌سازی کرده و فضای کافی برای نگهداری وسایل خود ایجاد کنید.

کابینت کمدی | کابینت عمودی آشپزخانه

نکته 13) قرار دادن کابینت سوپر در آشپزخانه

اگر معمولا به صورت عمده‌ای خرید می‌کنید و دوست دارید که از تمامی مواد غذایی به اندازه کافی در آشپزخانه خود داشته باشید، حتما کابینت سوپری را در فضای آشپزخانه بگنجانید. در این صورت مواد غذایی زیادی را در کابینت سوپری بلند نگهداری می‌کنید.

در صورتیکه می‌خواهید فضای ذخیره‌سازی بیشتری به آشپزخانه اضافه کنید، قرار دادن کابینت‌های بلند راه حل ابتکاری دیگری است. این نوع کابینت‌ها فضای ذخیره‌سازی زیادی فراهم می‌کنند. با این حال، برای دسترسی آسان، حتما کابینت دیواری بلند را متناسب با قد خود انتخاب کنید.

کابینت سوپری کنار یخچال | سوپرمارکت کابینت ام دی اف
با در نظر گرفتن کابینت سوپر آشپزخانه،  تمامی مواد غذایی خود را به صورت منظم در کابینت بگنجانید

نکته 14) استفاده از کابینت‌های هوایی دو ردیفه

اگر به ظاهر آشپزخانه خود اهمیت می‌دهید و دوست دارید که وسایل مورد لزوم مانند فنجان‌ها، لیوان و… در دسترس‌تان باشد، حتما از کابینت‌های دو ردیفه به صورت هوایی استفاده کنید. اکثر طراحان کابینت آشپزخانه عمق کابینت‌های ردیف دوم را حدود ۱۵ تا ۲۰ سانت کوچکتر از کابینت‌های هوایی ردیف اول در نظر می‌گیرند. بدین صورت هم ظاهر آشپزخانه را زیباتر می‌کنند و هم فضای کافی برای استفاده ایجاد می‌کنند.

طرح کابینت دو پله | کابینت آشپزخانه پلکانی

نکته 15) در نظر گرفتن انباری برای آشپزخانه

اگر فضای کافی در آشپزخانه خود دارید، حتما فضای خاصی را برای انباری در نظر بگیرید. انباری آشپزخانه مکان مناسبی برای قرار دادن، جارو، وسایل تمیز کاری و سایز ملزومات آشپزخانه است. حال که با جزییات طراحی و انتخاب کابینت آشپزخانه کاربردی آشنا شدید، حتما از نکات مهم را در نظر بگیرید.  اگر قصد تعویض کابینت‌های قدیمی را دارید و یا می‌خواهید آشپزخانه ساختمان نوساز خود را کابینت کنید، حتما طراحی کابینت آشپزخانه را به افراد حرفه‌ای و با تجربه در این زمینه بسپارید. کارشناسان ما در مجموعه طراحی داخلی نیکاس، همواره آماده ارائه خدمات در زمینه ساخت کمد، ساخت کابینت، طراحی کابینت و البته انواع درب ساختمان هستند. با سپردن پروژه خود به شرکت نیکاس با خیال راحت، در آشپزخانه مدرن و جدید خود آشپزی کنید. 

انباری آشپزخانه | انتخاب کابینت آشپزخانه
در زمان انتخاب کابینت آشپزخانه کاربردی باید به چه مواردی دقت کرد؟

در انتخاب کابینت آشپزخانه کاربردی موارد زیادی باید مورد توجه قرار گیرد مانند: انتخاب جنس کابینت، توجه به میزان کاربری آشپزخانه، رنگ کابینت، هزینه طراحی کابینت، مقدار کشوها، نیاز یا عدم نیاز به جزیره آشپزخانه و …

چرا طراحی کابینت آشپزخانه مهم است؟

طراحی‌های کارآمد انواع کابینت آشپزخانه، اجرای مناسب و استفاده بهینه از فضا به شما این امکان را می‌دهد که وسایل ضروری خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن در دسترس داشته باشید. پیدا کردن یک وسیله در آشپزخانه نباید نیاز به طی کردن هفت خوان رستم داشته باشد.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای‌ها 1

هنوز امتیازی ثبت نشده

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.