انواع دستگیره مخفی کابینت آشپزخانه

انواع مدل‌های دستگیره مخفی کابینت آشپزخانه

فهرست:

استفاده از دستگیره در کابینت‌های آشپزخانه برای باز و بسته کردن درب یکی از موارد ضروری است. دستگیره درب کابینت نقش بسیار مهمی در جلوه نهایی کار شما دارد و به همین دلیل است که انتخاب بهترین مدل دستگیره کابینت سخت است. اینکه چه سبک دستگیره‌ای انتخاب کنید و یا چه رنگی داشته باشد که با دکوراسیون شما هماهنگ شود، بسیار مهم هستند. یا اصلا چه دستگیره‌ای انتخاب کنید که پس از چند سال از مد نیفتد؟ همه این‌ها ممکن است شما را به سمت انتخاب دستگیره مخفی کابینت آشپزخانه سوق دهد.

حال این سوال پیش می‌آید که انواع مدل‌های دستگیره مخفی کابینت کدامند و کدام یک برای شما مناسب‌تر است؟ جهت آشنایی بیشتر با انواع دستگیره‌های مخفی تا انتهای متن با نیکاس همراه باشید. مجموعه دکوراسیون داخلی نیکاس با سابقه زیادی که در ساخت انواع کابینت آشپزخانه دارد، می‌تواند بهترین راهنمای شما باشد.

ویژگی‌های دستگیره مخفی کابینت آشپزخانه و انواع آن

دستگیره‌ها نقش بسیار مهمی در جذابیت کابینت شما دارند. با توجه به این موضوع انتخاب دستگیره کابینت مناسب و تناسب جنس و طرح آن با درب کابینت شما مهم است. یکی از انواع دستگیره‌های کابینت آشپزخانه که از جمله دستگیره‌های مدرن نیز به شمار می‌روند، دستگیره مخفی کابینت است. این نوع دستگیره خود در انواع و طرح‌های مختلف تولید می‌شود.

از ویژگی‌های کابینت با دستگیره مخفی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دستگیره های مخفی بیشتر در کابینت‌های زمینی استفاده می‌شوند اگر چه برخی از آن‌ها نیز به همراه برخی از یراق آلات مانند جک برای کابینت‌های دیواری قابل استفاده هستند.
  • ظاهری مدرن و زیبا به کابینت‌های آشپزخانه می‌دهند به صورتی که بر خلاف سایر دستگیره‌ها پس از مدتی از مد نمیفتد. همچنین به دلیل مخفی بودن ناهماهنگی بین سبک دکوراسیون آشپزخانه و دستگیره‌ها نخواهید داشت.
  • از لحاظ ایمنی نیز این دستگیره‌ها بسیار مناسب هستند. ممکن است فرزند کوچک شما برای بلند شدن، دستگیره نمایان را بگیرد و در معرض سقوط اجسام روی کابینت یا افتادن به واسطه باز شدن در قرار بگیرد. همینطور دیگر لباستان به دستگیره کابینت گیر نخواهد کرد.

این محصولات عاری از عیب نیستند اما مزایای زیادی دارند که عیب‌های جزئی آن به چشم نمی‌آید. از آن جایی که برای اتصال دستگیره مخفی به درب کابینت نیاز به شیار یا کانال‌هایی برای باز و بسته شدن است، این شیارها در گذر زمان، گردو خاک را به خود جذب می‌کنند و تمیز کردن آن‌ها مشکل است.

دستگیره مخفی کابینت آشپزخانه

دستگیره مخفی قابلیت نصب بر روی درب کابینت آشپزخانه و نیز درب کمد دیواری‌های ریلی را دارد. در ادامه با انواع دستگیره‌های مخفی پر کاربرد در کابینت آشپزخانه آشنا خواهیم شد:

دستگیره کابینت G شکل

دستگیره کابینت جی شکل از جمله دستگیره‌های طولی کابینت آشپزخانه به شمار می‌رود. ساختار این نوع دستگیره به صورتی است که به شکل حرف انگلیسی “G” ساخته می‌شود و در بخش لبه درب کابینت نصب می‌شود.

با استفاده از دستگیره جی فرم، نمای نیمه مخفی و مدرنی در کابینت آشپزخانه خود خواهید داشت. برای نصب این نوع دستگیره مخفی کابینت آشپزخانه لازم است به اندازه ارتفاع دستگیره، درب کابینت کوتاه شود. پس از آن با استفاده از تیغه اورفرز 2 میلی‌متری به اندازه 1.2 سانتی‌متر، شیاری در لبه درب کابینت ایجاد کنید. در آخر کافی است دستگیره در جای خود قرار گیرد.

رنگ‌های پرکاربرد این نوع دستگیره نقره‌ای، زیتونی و استیل است که می‌توانید هماهنگی خوبی با رنگ بندی کابینت خود ایجاد کنید. در انتخاب و خرید دستگیره جی شکل باید به ضخامت درب کابینت و ابعاد و سطح مقطع دستگیره خریداری شده، توجه کنید.

دستگیره جی فرم مخفی کابینت آشپزخانه
دستگیره G فرم معمولا دارای سطح مقطع 20 میلی‌متری است که به خوبی بر روی ورق ام دی اف 16 میلی‌متری قرار می‌گیرد.

دستگیره مخفی h شکل

دستگیره اچ شکل از دیگر انواع دستگیره‌های مخفی کابینت آشپزخانه است که به دلیل شباهت به حرف h انگلیسی، به این نام شناخته می‌شود. این نوع دستگیره هم در کابینت آشپزخانه و هم در کمد‌های دیواری ریلی استفاده می‌شود.

مانند نوع G شکل، این نوع دستگیره دارای تنوع ظاهری و رنگ است که می‌تواند با هر سلیقه‌ای هماهنگ شود. جنس آن معمولا از جنس آلومینیوم است و به رنگ‌های زیتونی، نقره‌ای، سفید، مشکی و نوک مدادی ساخته و عرضه می‌شود.

دستگیره مخفی کابینت h شکل که از نوع شاخه‌ای است که هم در راستای طولی و هم در راستای عمودی درب کمد نصب می‌شوند. این دستگیره‌ها به خودی خود نوعی محافظ یا نگهدارنده درب نیز هستند؛ اما پیشنهاد می‌شود برای نصب این دستگیره‌ها در طول زیاد درب از تاب گیر درب استفاده شود. بخش بالایی این دستگیره‌ها می‌تواند به صورت ساده یا هلالی باشد.

در نصب این دستگیره نیز باید به ضخامت درب کمد و کابینت توجه کرد. اگر فاصله بین لبه‌های دستگیره 16 میلی‌متر باشد، به راحتی بر روی ورق ام دی اف 16 میلی‌متری نصب می‌شود.

دستگیره مخفی L شکل

دستگیره ال شکل نمونه دیگری از دستگیره‌های مخفی کابینت آشپزخانه است که برای نصب بر روی درب کابینت و کشوهای زمینی گزینه بسیار خوبی به شمار می‌رود. این دستگیره‌ها در لبه بالایی کابینت‌ها (فاصله بین درب و صفحه کابینت) نصب می‌شوند که به صورت خطوط افقی در نمای کابینت ظاهر می‌شوند.

از رنگ‌های پرکاربرد این نوع دستگیره‌ها می‌توان به رنگ‌های نقره‌ای، شامپاینی، سفید، مشکی، طلایی، استیل و نوک مدادی اشاره کرد که جنس اصلی آن‌ها معمولا از شمش آلومینیوم است.

مدل نصب این دستگیره به صورتی است که دستگیره در حالت ثابت بر روی یونیت پشت درب کابینت نصب می‌شود. در این صورت لازم است که درب‌ها تا قسمتی که دستگیره نصب شده است، برای راحت قرار گرفتن انگشتان دست، کوتاه شوند.

اگر به دنبال دستگیره‌ای هستید که هم به صورت مخفی باشد و هم لکه دست بر روی آن باقی نماند، دستگیره ال فرم گزینه خوبی است. دستگیره مخفی L شکل جز دستگیره‌های سبک به شمار می‌رود که در دو طول 3 و 4.2 متری تولید می‌شود. وزن هر شاخه آن حدود 900 گرم است.

دستگیره مخفی کابینت ال شکل
برای اینکه بتوانید این دستگیره را بر روی کابینت نصب کنید باید سطح مقطع دستگیره خریداری شده را در بدنه یونیت برش دهید؛ سپس با استفاده از اتصالات ال شکل آن را به بدنه یونیت متصل کنید.

کابینت بدون دستگیره یا درب مگنتی

در کابینت‌های با درب مگنتی، برخلاف موارد دیگری که در بخش‌های قبل گفته شد، خبری از دستگیره چه به صورت نمایان و چه به صورت مخفی نیست؛ بلکه درب آن به صورت یکپارچه اجرا شده و با استفاده از جک یا فنرهای مکانیکی باز و بسته می‌شود. با فشار دادن نقطه‌ای که در پشت آن مگنت قرار داده شده است، می‌توان درب را باز و بسته کرد.

درب کابینت مگنتی

کابینت با دستگیره مخفی متصل

در این نوع از طراحی کابینت آشپزخانه عملا از دستگیره‌ای استفاده نمی‌شود؛ بلکه با ایجاد یک شیب مناسب در لبه درب می‌توان برای باز و بسته کردن درب از آن استفاده کرد. به بیان دیگر یک فضای مخفی به صورت یکپارچه در لبه درب ایجاد می‌شود. با این کار هم می‌توان هزینه خرید یراق آلات کابینت را کاهش داد و هم درب‌هایی ساده بدون هیچ المان اضافی داشت.

سفارش ساخت و طراحی کابینت آشپزخانه با دستگیره مخفی

نکته مهم در خرید دستگیره های مخفی

دستگیره‌های مخفی معمولا از جنس‌های مختلفی نظیر برنز، چوب، استیل و آلومینیوم ساخته می شوند که جهت عملکرد بهتر آنها باید به خوبی به کیفیت آن توجه کرد. برخی از دستگیره‌ها نیز از ضایعات آلومینیوم ساخته می‌شوند که تفاوت ظاهری چندانی با جنس شمش آلومینیومی ندارند اما کیفیت پایینی دارند.

برای تشخیص کیفیت دستگیره، باید به خوبی به ظاهر آن توجه کرد. دستگیره‌های که از شمش آلومینیوم ساخته می‌شوند، ظاهری صاف و صیقلی دارند و به صورت یکدست هستند. راه دیگر این است که یکی از آن‌ها را بپیچانید؛ اگر پس از رها کردن به حالت اولیه خود بازگردند از شمش آلومینیوم ساخته شده‌اند. در صورتی که به همان حالت باقی بمانند دستگیره درجه 2 ضایعاتی هستند؛ این نوع جنس کاملا حالت پذیر است.

سفارش طراحی و ساخت کابینت آشپزخانه با دستگیره مخفی

کابینت‌های بدون دستگیره یا با دستگیره مخفی جلوه بصری مدرنی به آشپزخانه شما می‌دهند. برای ساخت و اجرای کابینت بدون دستگیره لازم است تا از متخصصین با تجربه کابینت ساز کمک بگیرید. مجموعه طراحی داخلی نیکاس مهندسین طراح و کابینت سازان با تجربه‌ای دارد که می‌تواند راه شما را برای داشتن یک آشپزخانه رویایی هموار کند.

شما می‌توانید با شماره 02126711517 تماس بگیرید و یا از طریق فضای مجازی با ما در ارتباط باشید؛ برای آشنایی بیشتر با مجموعه نیکاس از صفحه «پروژه‌های نیکاس» دیدن کرده و بهتر تصمیم گیری کنید.

انواع دستگیره های مخفی کابینت در چه شکل هایی به فروش می روند؟

دستگیره های مخفی به شکل های h شکل، G شکل و L شکل تولید می شوند. همچنین مگنت‌هایی که در پشت درب کابینت استفاده می‌شود نیز نوعی کابینت بدون دستگیره است.

چرا باید از دستگیره‌های مخفی در کابینت آشپزخانه استفاده کرد؟

ظاهری مدرن و زیبا به کابینت‌های آشپزخانه می‌دهند به صورتی که بر خلاف سایر دستگیره‌ها پس از مدتی از مد نمیفتد. همچنین به دلیل مخفی بودن ناهماهنگی بین سبک دکوراسیون آشپزخانه و دستگیره‌ها نخواهید داشت.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.