سبک‌های طراحی کابینت آشپزخانه | کابینت نئوکلاسیک دو رنگ | کابینت کلاسیک جدید| کابینت مدرن و شیک

سبک‌های طراحی کابینت آشپزخانه؛ راهنمای انتخاب مدل کابینت

فهرست:

آیا با انواع سبک‌های طراحی کابینت آشپزخانه آشنا هستید؟ انتخاب مدل کابینت یکی از دغدغه‌های بازسازی آشپزخانه و تعویض کابینت‌های قدیمی است. بنابراین شما به راهنمای انتخاب مدل کابینت نیاز دارید تا بتوانید مناسب‌ترین نوع کابینت را برای آشپزخانه خود انتخاب کنید. کابینت مدرن ایرانی، کابینت کلاسیک و کابینت نئوکلاسیک از پرطرفدارترین کابینت‌های آشپزخانه ایرانی به شمار می‌روند که در ادامه به بررسی ویژگی‌های این کابینت‌ها و نیز دیگر کابینت‌های شیک در دکوراسیون داخلی خواهیم پرداخت. در ادامه با نیکاس همراه باشید.

طراحی کابینت آشپزخانه

همان‌طور که می‌دانید آشپزخانه قلب خانه است؛ جایی که در آن بخش زیادی از زمان افراد حاضر در خانه در آن می‌گذرد و تنها مخصوص پخت و پز است بلکه ممکن است دورهمی‌های کوچک خانوادگی نیز در آن انجام شود. در نتیجه سبک طراحی آشپزخانه و بخصوص آشنایی با انواع سبک‌های طراحی کابینت آشپزخانه بسیار اهمیت دارد. جستجوی بهترین سبک‌های آشپزخانه و انتخاب مدل کابینت مناسب باید به دقت انجام شود چرا که می‌تواند تاثیر بسزایی بر روحیه و عملکرد افراد داشته باشد.

ازدیاد خطوط و تزیینات نه تنها زیبایی به همراه نخواهد داشت بلکه باعث کوچک‌تر نشان دادن آشپزخانه نیز می‌شود.

طراحان نیکاس
طراحی-کابینت-آشپزخانه
انتخاب مدل کابینت مناسب وابسته به سبک دکوراسیون داخلی و متراژ آشپزخانه است. به طور مثال در طراحی کابینت آشپزخانه کوچک باید به مقدار جزییات و خطوط به کار رفته در آن توجه شود؛ این موضوع در آشپزخانه‌های بزرگ کم نقش‌تر خواهد بود و سبک دکوراسیون داخلی تعیین کننده نوع کابینت آشپزخانه بزرگ است.

انواع سبک‌های کابینت آشپزخانه

اگر از فردی سوال شود «انواع کابینت کدام است؟» احتمالا پاسخ خواهد داد: «کابینت ام دی اف، کابینت ممبران، کابینت های گلاس، کابینت پولیشی یا کابینت انزو و مواردی از این دست. در واقع اسامی نام برده شده جنس کابینت‌های آشپزخانه هستند و انواع کابینت آشپزخانه نیستند. انواع کابینت بر اساس سبک طراحی کابینت مشخص می‌شوند نه جنس آنها؛ در ادامه به معرفی بیشتر انواع کابینت آشپزخانه لاکچری، مدرن و شیک خواهیم پرداخت:

بیشتر بخوانید: سبک‌های طراحی کمد دیواری

طرح کابینت مدرن

سبک مدرن کابینت یکی از پرطرفدارترین سبک‌های طراحی کابینت آشپزخانه در سراسر جهان به شمار می‌رود. این سبک به دلیل سادگی و عدم وجود شلوغی، درب کابینت ساده با دستگیره یا بدون دستگیره به عنوان یکی از بهترین سبک‌های طراحی کابینت آشپزخانه ایرانی نیز به شمار می‌رود. خطوط در کابینت آشپزخانه مدرن به صورت صاف و منظم به حالت عمودی و افقی در کنار هم قرار دارند. اما در جدیدترین سبک کابینت مدرن، طراحان پا فراتر گذاشته‌اند و کمی از قوانین طرح کابینت مدرن را تغییر داده‌اند؛ در سبک کابینت امروزی مدرن خطوط برهم زننده نظم و نیز خطوط خمیده وجود دارد اما هیچ‌گاه به اندازه خطوط زیاد کابینت آشپزخانه نئوکلاسیک و کلاسیک نخواهند بود. به همین دلیل سبک مدرن یکی از بهترین سبک‌های طراحی کابینت آشپزخانه کوچک است که فضا را بزرگ‌تر و منظم‌تر نشان خواهد داد.

از انواع مدل کابینت‌های مدرن و شیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •    کابینت مدرن های گلاس
 •   کابینت مدرن ملامینه
 •  کابینت مدرن ام دی اف MDF
 • کابینت مدرن ممبران
 •  کابینت مدرن لمینت
 • کابینت مدرن بدون دستگیره و با دستگیره

انتخاب مدل کابینت مدرن و یا جنس آن می‌تواند با توجه به شرایط و یا سلیقه افراد متفاوت باشد. در صورت نیاز به راهنمایی انتخاب مدل کابینت شیک و مدرن می‌توانید از متخصصین طراحی آشپزخانه نیکاس کمک بگیرید.

آشنایی با طرج کابینت مدرن | انواع کابینت مدرن | جدیدترین مدل کابینت آشپزخانه مدرن
شرکت نیکاس از جمله شرکت‌های معتبر و با تجربه در حوزه دکوراسیون داخلی به شمار می‌رود که می‌تواند در ساخت و یا بازسازی آشپزخانه و انتخاب بهترین و جدیدترین مدل کابینت آشپزخانه شما را راهنمایی نماید.

طرح کابینت کلاسیک

طرح کابینت کلاسیک یکی از پر جزییات‌ترین انواع کابینت آشپزخانه به شمار می‌رود. به دلیل استفاده از متریال‌های گران قیمت مانند چوب طبیعی و سنگ در طراحی این نوع کابینت‌ها، عدم سادگی و نیز وجود طرح و نقش‌های زیاد، طرح کابینت کلاسیک لاکچری و اشرافی به نظر می‌رسد. البته این کابینت تنها از چوب طبیعی ساخته نمی‌شود و می‌تواند جنس‌های مختلفی داشته باشد. از انواع کابینت کلاسیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •   کابینت کلاسیک چوبی
 •   کابینت کلاسیک ممبران
 •  کابینت کلاسیک روکش چوب
 • کابینت کلاسیک رومی

در کابینت چوبی کلاسیک  در اصل درب‌ها از چوب طبیعی نظیر گردو، راش، بلوط و … ساخته می‌شوند و بدنه داخلی کابینت کلاسیک چوبی ام دی اف MDF است. نقش و نگارهای موجود در طرح کابینت کلاسیک جدید توسط دستگاه سی ان سی انجام می شود و سپس درب‌ها رنگ آمیزی می‌شوند. لازم به ذکر است در این نوع از کابینت‌ها باید از صفحه سنگ کابینت کورین یا سنگ‌های طبیعی نظیر گرانیت و مرمر استفاده کرد تا ماهیت گران قیمت و لاکچری بودن خود را از دست ندهند.

درب کابینت روکش چوب که با نام کابینت طرح چوب نیز شناخته می‌شود، از ام دی اف درجه یک با یک لایه 1 میلی‌متری روکش چوب طبیعی پرس شده تولید می‌شود. انتخاب مدل کابینت کلاسیک روکش چوب نسبت به تمام چوب، انتخاب به صرفه‌تری است. درب کابینت ممبران کلاسیک نیز که با نام کابینت وکیوم یا کابینت پی وی سی شناخته می‌شود، از ام دی اف خام با ابزارهای سی ان سی شده تولید می‌شوند که در مرحله آخر تولید آن وکیوم (نوعی پلاستیک فشرده) بر روی درب کابینت پرس می‌شوند.

کابینت کلاسیک چیست؟ | عکس طرح کابینت کلاسیک جدید
کابینت کلاسیک رومی نیز سبک کابینت ایتالیایی است که طرح کابینت کلاسیک جدید به شمار می‌رود و ستون‌های آن از جنس چوب خراطی شده هستند. درب این نوع کابینت نیز با دستگاه سی ان سی طراحی می‌شود.

طرح کابینت نئوکلاسیک

در سبک شناسی کابینت، به کابینت‌هایی نئوکلاسیک می‌گویند که ترکیبی از سبک مدرن و سبک کلاسیک کابینت باشند. طراحی آشپزخانه نئوکلاسیک طرحی است کلاسیک بر بستر ویژگی‌ها و امکانات سبک مدرن! سبک نئوکلاسیک در آشپزخانه، هم سادگی سبک مدرن و هم تزئینات اندکی از سبک کلاسیک را در خود جای داده است. کابینت نئوکلاسیک با توجه به المان‌های تزئینی ساده، از جمله سبک‌های طراحی لاکچری کابینت به شمار می‌آید.

به طور کلی جنس کابینت نئوکلاسیک به صورت زیر است:

 • کابینت نئوکلاسیک چوبی
 • کابینت نئوکلاسیک روکش چوب
 • کابینت نئوکلاسیک ممبران
 • کابینت نئوکلاسیک پلی اورتان
 • کابینت نئوکلاسیک پولیشی یا انزو

 معمولا در کابینت طرح نئوکلاسیک از ورق ام دی اف خام استفاده می‌شود که با استفاده از رنگ پلی اورتان توسط سازندگان و کابینت کاران کاور می‌گردد. البته کابینت نئوکلاسیک چوبی نیز وجود دارد که به دلیل استفاده از چوب و نیز سختی اجرای کابینت می‌تواند قیمت بالاتری داشته باشد. (بیشتر بخوانید: زیباترین کابینت های نئوکلاسیک)

بیشتر بخوانید: سبک‌های طراحی دکوراسیون داخلی

همانطور که گفته شد تفاوت کابینت کلاسیک و نئوکلاسیک در مقدار جزییات است. همچنین در طرح کابینت نئوکلاسیک رنگ‌های ملایم طرفداران بیشتری دارد.

کابینت نئوکلاسیک چیست و چه تفاوتی با کابینت کلاسیک دارد؟
از بین پرطرفدارترین رنگ‌های کابینت نئوکلاسیک می‌توان به کابینت نئوکلاسیک طوسی و کابینت نئوکلاسیک کرمی یا سفید اشاره کرد. البته امروزه کابینت نئوکلاسیک دو رنگ نیز توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است. وجود درب شیشه‌ای برخی از کابینت‌های دیواری نئوکلاسیک از دیگر زیبایی‌های این سبک به شمار می‌‌رود که اصطلاحا نقش ویترین یا دکور کابینت آشپزخانه را به عهده دارند.

طرح کابینت مینیمال

سبک کابینت مینیمال یکی دیگر از سبک‌های طراحی کابینت آشپزخانه می‌باشد که از هرگونه جزییات به دور است. این سبک طراحی کابینت تقریبا مشابه با سبک کابینت مدرن است؛ اگرچه می‌توان گفت از آن نیز ساده‌تر است. رنگ خنثی، رنگ سفید یا دو رنگ متضاد، عدم استفاده از هیچ گونه زرق و برق، طراحی فلت، دستگیره‌های مخفی از ویژگی‌های کابینت مینیمال در سبک دکوراسیون داخلی مینیمال است.

طرح کابینت روستیک

طرح کابینت روستیک یا راستیک یکی دیگر از سبک‌های زیبا طراحی کابینت آشپزخانه به شمار می‌رود که نشانگر یک آشپزخانه ساده و بی آلایش است. این سبک از طراحی کابینت آشپزخانه از تجملات دور بوده و متریال اصلی آن سنگ و چوب است. ظاهر رنگ و رو رفته آن حس قدیمی بودن و پوسیدگی را القا می‌کند در صورتی که جنسی با دوام بالا آن را تشکیل داده است.

عناصر اصلی طراحی کابینت مدرن کدامند؟

سبک کابینت مدرن به دلیل سادگی و عدم وجود شلوغی، دوری از تزیینات اضافه و درهم ریختگی به عنوان یکی از بهترین سبک‌های طراحی کابینت آشپزخانه ایرانی نیز به شمار می‌رود.

عناصر اصلی طراحی کابینت کلاسیک کدامند؟

طرح کابینت کلاسیک یکی از پرجزییات‌ترین انواع کابینت آشپزخانه است به دلیل استفاده از متریال‌های گران قیمت مانند چوب طبیعی و سنگ در طراحی این نوع کابینت‌ها، عدم سادگی و نیز وجود طرح و نقش‌های زیاد، طرح کابینت کلاسیک لاکچری و اشرافی به نظر می‌رسد.

عناصر اصلی طراحی کابینت نئوکلاسیک کدامند؟

در سبک شناسی کابینت،سبک کابینت‌ نئوکلاسیک ترکیبی از سبک مدرن و سبک کلاسیک کابینت باشند. در واقع طراحی آشپزخانه نئوکلاسیک طرحی است کلاسیک بر بستر ویژگی‌ها و امکانات سبک مدرن!

طراحی و ساخت انواع سبک‌های کابینت آشپزخانه در نیکاس

نیکاس قصد دارد با طراحی و اجرای انواع المان‌های دکوراسیون داخلی نظیر کابینت آشپزخانه، انواع کمد، درب ساختمانی و… محیطی بدیع و نیکو برای کارفرمایان محترم ایجاد نماید. اگر قصد بازسازی آشپزخانه خود را دارید و نمی‌دانید کدام یک از سبک‌های طراحی کابینت آشپزخانه برای شما مناسب است، پیشنهاد می‌کنیم با شماره تلفن 02126711517 تماس بگیرید تا متخصصین ما در مجموعۀ نیکاس شما را راهنمایی کنند. هم‌چنین برای آشنایی با پروژه‌های انجام شده توسط مجموعۀ نیکاس می‌توانید از بخش پروژه‌های طراحی نیکاس دیدن کنید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای‌ها 3

هنوز امتیازی ثبت نشده

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.