اشتباهات طراحی آشپزخانه

اشتباهات طراحی آشپزخانه :9 کاری که در بازسازی آشپزخانه نباید انجام دهید

فهرست:

بازسازی یا طراحی آشپزخانه یک پروسه پیچیده و پر فراز و نشیب است که اگر با دقت و برنامه ریزی صحیح انجام شود، شما را به آشپزخانه رویاییتان می‌رساند. اما برخی اشتباهات رایج است که در این میان رخ می‌دهد و پیچیدگی این کار را بیشتر می‌کند. برای اینکه پروسه بازسازی آشپزخانه بدون مشکل پیش برود، با اشتباهات طراحی آشپزخانه آشنا شوید تا بتوانید با کنار گذاشتن آن‌ها، بازسازی آشپزخانه را به بهترین شکل به اتمام برسانید.

9 اشتباهی که باید در طراحی آشپزخانه جدیدتان از آن‌ها بپرهیزید:

1.استفاده از متریال بی کیفیت

آشپزخانه فضای پرترددی است، در این محیط بخار و چربی بیش از هر فضای دیگری وجود دارد. این دو نیز خودشان از عواملی هستند که می‌توانند منجر به خوردگی یا آسیب وسایل آشپزخانه شوند. بنابراین، متریال استفاده شده برای کابینت‌ها، کانتر آشپزخانه و حتی کفپوش اهمیت بالایی پیدا می‌کند. هرچند این بدین معنا نیست که همیشه باید گرانترین را خریداری کنید، اما اگر قرار است هزینه کنید و زمان بگذارید تا یک آشپزخانه جدید و رویایی بسازید، بهتر است به سراغ بهترین‌ها بروید و از استفاده از متریال بی‌کیفیت بپرهیزید.

برای انتخاب این متریال، به اینکه چقدر در خانه هستید و از آشپزخانه استفاده می‌کنید فکر کنید. اینکه چقدر زمان دارید تا هربار همه چیز را در آشپزخانه تمیز کنید نیز در نظر بگیرید. برای انتخاب کابینت، مروری بر انواع کابینت و مزایا و معایبشان داشته باشید تا بتوانید گزینه بهتری را برای آشپزخانه انتخاب کنید.

2.رنگ آمیزی کابینت‌ها

برخی مواقع ممکن است برای کاهش هزینه‌های بازسازی، کابینت فعلی را خودتان رنگ بزنید. شاید رنگ آمیزی کابینت‌ها در ابتدا کار ساده‌ای به نظر برسد اما در اغلب مواقع، پیچیدگی این کار بسیار است و مراحلی که باید طی کنید تا رنگ به خوبی و با کیفیت عالی روی کابینت بنشیند زیاد خواهد بود. حتی اگر چنین چیزی در ذهنتان دارید، ابتدا مطالعه کنید و مطمئن شوید کابینت فعلی شما قابل رنگ آمیزی است. اگر کابینت آشپزخانه زنگ زده است یا دچار آسیب شده است، حتما از رنگ‌هایی استفاده کنید که به خوبی این عیوب را می‌پوشاند. اما از رنگ زدن سرسری بپرهیزید.

 رنگ آمیزی کابینت به سادگی رنگ آمیزی دیوارها نیست و اگر این کار را شروع کنید، راه برگشتی ندارید و با این کار ممکن است به کابینتی که قیمت گرانی داشته است آسیب وارد کنید. توصیه ما این است، برای رنگ زدن کابینت حتما از متخصص این کار کمک بگیرید. هزینه را برآورد کنید، آیا هزینه کردن بابت خرید رنگ و دستمزد فردی که قرار است آن را رنگ بزند به قدری کم است که ارزش داشته باشد به جای تعویض یا حتی تعمیر کابینت به رنگ آمیزی آن فکر کنید؟ ابتدا بودجه را برآورد کنید، سپس تصمیم بگیرید.

اشتباهات طراحی آشپزخانه

3.در نظر نگرفتن فضای آشپزخانه

وقتی می‌خواهید طراحی آشپزخانه را تغییر دهید باید دید متفاوتی از فضای آشپزخانه خود داشته باشید. اینکه چقدر فضا برای تردد لازم دارید و آیا آشپزخانه رویایی شما این فضا را در اختیارتان قرار می‌دهد یا خیر مواردی هستند که باید پیش از اینکه تصمیم به بازسازی بگیرید آن‌ها را مرور کنید. یکی از اشتباهات طراحی آشپزخانه این است که شما بخواهید آنچه در عکس‌های پینترست و سایت‌های دیگر می‌بینید را عینا در آشپزخانه خود اجرا کنید. این در حالیست که ساختار هر آشپزخانه متفاوت است و شما فقط می‌توانید از این تصاویر ایده بگیرید اما اینکه دقیقا چنین آشپزخانه‌ای پس از بازسازی داشته باشید کار بسیار دشوار و حتی غیرممکنی خواهد بود.

4.استفاده از جزیره خیلی بزرگ

قرار گرفتن جزیره در وسط آشپزخانه از جمله طرح‌هاییست که امروزه در بیشتر آشپزخانه‌ها به چشم می‌خورد. بسیاری از افراد با تماشای تصاویر شیک از آشپزخانه های مدرن و امروزی تصمیم می‌گیرند جزیره را در آشپزخانه خود اجرا کنند. این در حالیست که جزیره به خودی خود فضای زیادی اشغال می‌کند و مناسب هر آشپزخانه‌ای نیست و اگر هم بخواهید یک جزیره خیلی کوچک در آشپزخانه داشته باشید دیگر شبیه به تصاویری که دیدید نمی‌شود. همین موجب می‌شود یکی دیگر از اشتباهات طراحی آشپزخانه رخ دهد که فضای آشپزخانه را کوچک و تردد در آن را دشوار می‌سازد.

اشتباهات طراحی آشپزخانه

5.شلوغ کردن فضای آشپزخانه

این مساله بیشتر خودش را در چیدمان آشپزخانه نشان می‌دهد. در طراحی آشپزخانه باید فضای کافی به تمامی لوازم خانگی که دارید اختصاص دهید. اگر نتوانید این محیط را به خوبی تقسیم بندی کنید، ناچار خواهید شد برخی از وسایل آشپزخانه را در جایی قرار دهید که موجب شلوغ شدن محیط آشپزخانه شده یا حتی مانع باز شدن برخی کابینت‌ها شود. پس اگر قرار است همه چیز را در آشپزخانه تغییر دهید، با توجه به محل قرار گرفتن پریزها، جای لوازم خانگی را مشخص کنید.

6.کمبود نور

یکی از شایع‌ترین اشتباهات طراحی آشپزخانه، نادیده گرفتن نور است. این در حالیست که نورپردازی آشپزخانه نه تنها ظاهر این فضا را متفاوت می‌سازد بلکه کارایی فرد در آشپزخانه را نیز بالاتر می‌برد. حتی اگر در طول روز نور کافی از پنجره به داخل بتابد، شب دیگر خبری از نور طبیعی نیست و تاریک بودن فضای آشپزخانه جلوی زیبایی و جلوه آن را می‌گیرد. بنابراین هر چه تلاش کنید آشپزخانه زیبایی داشته باشید، بدون نور هیچ جذابیتی در آن نخواهید دید.

اشتباهات طراحی آشپزخانه

7.عدم توجه به «قانون مثلث» 

یک نکته بسیار مهم که می‌تواند به شما کمک کند طراحی آشپزخانه کاربردی داشته باشید، رعایت قانون مثلث است. این قانون به سه وسیله اصلی آشپزخانه و ارتباط آن‌ها اشاره دارد: سینک، گاز و یخچال. در یک طراحی صحیح برای آشپزخانه این سه وسیله طوری چیده می‌شود که هر سه به طور یکسان در دسترس باشند. این یعنی کارایی آشپزخانه بالاتر می‌رود.

اشتباهات طراحی آشپزخانه

8.استفاده بیش از حد از رنگ‌های متنوع

رنگ‌ها به خانه رنگ و روح خاصی می‌بخشند. اما این بدین معنا نیست که باید از تمام رنگ‌ها در دکوراسیون آشپزخانه استفاده کنید. اگر قرار است یک آشپزخانه رویایی بسازید باید رنگ اصلی آن را انتخاب کنید. معمولا این رنگ را در کنار یک رنگ مکمل یا یک رنگ تیره‌تر یا روشن‌تر از رنگ اصلی استفاده می‌کنند. جاهایی که در آشپزخانه می‌توانید از رنگ طوری استفاده کنید که متفاوت جلوه کند در رنگ کابینت و رنگ دیوار پشت ظرفشویی است. این دو می‌توانند دو رنگ مکمل یکدیگر باشند. با اینحال نباید به اندازه یکسان استفاده شوند بلکه یکی بر دیگری ارجحیت دارد. استفاده از رنگ‌های متفاوت در دکوراسیون آشپزخانه موجب می‌شود این محیط بسیار شلوغ و بی‌نظم دیده شود.

هنگام انتخاب رنگ آشپزخانه، به ارتباطی که این محیط با سایر فضاهای خانه ایجاد می‌کند دقت کنید. رنگی که برای آشپزخانه در نظر می‌گیرید نباید خیلی متفاوت از رنگ اتاق نشیمن یا پذیرایی باشد چرا که در آشپزخانه‌های اوپن این دو فضا به هم متصل هستند و همانند هم دیده می‌شوند.

9.توجه نکردن سبک دکوراسیون

به مهم‌ترین اصل در طراحی آشپزخانه می‌رسیم: سبک دکوراسیون داخلی. همانند سایر اتاق‌های خانه، آشپزخانه نیز باید از یک سبک خاص پیروی کند تا هماهنگی رنگ، جنس و نوع چیدمان آن بیشتر شده و در نهایت به آشپزخانه رویایی شما تبدیل شود. بنابراین باید اولین قدم در بازسازی آشپزخانه یا حتی تغییر دکوراسیون آن، انتخاب سبک دکوراسیون باشد. پس پیش از اینکه بخواهید همه چیز را تغییر دهید و در وسط راه گیج و کلافه شوید، کمی تحقیق کنید تا ببینید کدام سبک دکوراسیون با سلیقه شما سازگارتر است تا طبق همان سبک مسیرتان را ادامه دهید.

اشتباهات طراحی آشپزخانه

سخن پایانی

اگر اشتباهات طراحی آشپزخانه را کنار بگذارید و مراحل بازسازی آشپزخانه را با تحقیق و قدم به قدم طی کنید، بهترین و کاربردی‌ترین آشپزخانه را برای خانه‌تان خواهید ساخت. فقط کافیست عجله نکنید، ابتدا همه چیز را برنامه ریزی کنید تا با آگاهی کامل اقدام به بازسازی آشپزخانه کنید.

سوالات متداول

هزینه بازسازی آشپزخانه چقدر است؟

بازسازی آشپزخانه شامل تغییر قسمت‌های مختلف آن و گاهی تعویض وسایل داخل آن می‌شود. بنابراین نمی‌توان هزینه ثابتی را برای آن در نظر گرفت چرا که هزینه بازسازی آشپزخانه به اندازه آشپزخانه و تغییراتی که می‌خواهید در آن اعمال کنید بستگی دارد.

کدام نوع کابینت را انتخاب کنیم؟

در بازسازی آشپزخانه، کابینت نقش بسزایی دارد و تغییر دادن آن و انتخاب یک کابینت جدید می‌تواند تغییر بزرگی در چهره آشپزخانه ایجاد کند. پس از انتخاب سبک دکوراسیون، با انواع روکش کابینت آشنا شوید تا بتوانید کابینتی که مناسب آشپزخانه شماست را انتخاب کنید.

آیا می‌توان کابینت فلزی را رنگ زد؟

همانطور که به آن اشاره شد، رنگ آمیزی کابینت مراحل پیچیده‌ای دارد و معمولا توصیه نمی‌شود خودتان این کار را انجام دهید. اگر بودجه شما برای تعویض کابینت کافی نبود از افراد خبره برای رنگ آمیزی کابینت کمک بگیرید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای‌ها 2

هنوز امتیازی ثبت نشده

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.