نکات مهم بازسازی آشپزخانه

10 نکته مهم درباره بازسازی آشپزخانه

فهرست:

آشپزخانه یکی از پیچیده‌ترین فضاهای خانه برای بازسازی است. شاید تغییر رنگ دیوار یا تغییر کفپوش عمده‌ترین مواردی باشند که در بازسازی سایر فضاهای یک خانه اهمیت پیدا می‌کنند، اما بازسازی آشپزخانه متفاوت است. از تغییر نوع و رنگ کابینت گرفته تا کجا قرار دادن یخچال و گاز، همه مواردی هستند که باید حین بازسازی آشپزخانه به آن‌ها توجه شود. برای اینکه این مرحله با سهولت بیشتری برای شما طی شود، تصمیم گرفتیم به مهم‌ترین نکات بازسازی آشپزخانه اشاره کنیم.  

1.      فضای آشپزخانه فعلی را به خوبی بررسی کنید

در مرحله اول، نگاه دقیق‌تری به آشپزخانه فعلی خانه داشته باشید تا بهتر بتوانید بازسازی آشپزخانه را برنامه ریزی کنید. ببینید در حال حاضر از چه چیزی در این فضا خوشتان می‌آید؟ چه چیزی موجب نارضایتیتان شده و ترجیح می‌دهید تغییرش دهید؟ آیا این فضا، جای کافی برای قرار گرفتن تمامی وسایلتان دارد؟

اما سعی کنید کاملا واقع بین باشید. بعنوان مثال اگر دوست دارید یک جزیره در آشپزخانه داشته باشید، ببینید فضای کافی برای آن وجود دارد؟ اگر چنین فضایی وجود ندارد تاکیدی به روی اجرای آن نداشته باشید و سعی کنید همه چیز را منطقی ببینید و بررسی کنید.

2.      سبک دکوراسیون آشپزخانه را انتخاب کنید

برای اینکه بخواهید یک آشپزخانه زیبا داشته باشید بهتر است یک سبک خاص برای آن انتخاب کنید. وقتی سبک دکوراسیون آشپزخانه را در نظر بگیرید، مراحل بعد کار برایتان آسان‌تر خواهد شد. در هر سبک دکوراسیون، رنگ‌، جنس و نوع چیدمان مهم است. پس در این مرحله نیاز است کمی درباره انواع سبک دکوراسیون داخلی تحقیق کنید تا ببینید آنچه با نظر شما نزدیک‌تر است کدام سبک دکوراسیون است. بعنوان مثال دکوراسیون آشپزخانه مدرن تفاوت‌هایی با دکوراسیون آشپزخانه مینیمال یا حتی آشپزخانه لوکس خواهد داشت. پس زمان کافی بگذارید تا پیش از شروع بازسازی آشپزخانه، سبک دکوراسیون آن را انتخاب کنید.

3.      کابینت‌ آشپزخانه را با توجه به دکوراسیون انتخاب کنید

یکی از مهم‌ترین مواردی که در بازسازی آشپزخانه و ایجاد یک تغییر چشم گیر در این فضا تاثیر بسزایی دارد، کابینت آشپزخانه است. به طوری که گاهی فقط با تعویض کابینت و انتخاب یک کابینت جدید می‌توان دکوراسیون آشپزخانه را تغییر داد و آن را کاملا متفاوت از قبل کرد. اما آنچه به شما کمک می‌کند کابینت مناسب آشپزخانه خود را بیابید، انتخاب سبک دکوراسیون آشپزخانه است. وقتی شما در مرحله قبل سبک دکوراسیون را انتخاب کردید حالا می‌دانید کدام نوع کابینت را باید انتخاب کنید و چه مدل و رنگ کابینتی مناسب آشپزخانه شماست.

10 نکته مهم درباره بازسازی آشپزخانه

4.      نورپردازی آشپزخانه را دست کم نگیرید

نورپرازی گاهی در پروسه بازسازی آشپزخانه نادیده گرفته می‌شود این در حالیست که در طراحی این فضای کاربردی، نور اهمیت بسزایی دارد. هرچند در انتخاب نوع نورپردازی نیز باید به سبک دکوراسیون توجه کنید. بعنوان مثال اگر یک کانتر در وسط آشپزخانه گذاشته‌اید و صندلی دور آن چیده‌اید، ایده خوبی خواهد بود اگر بالای این کانتر از نورهای آویزان استفاده کنید. علاوه بر اینها، نور قادر است فضای آشپزخانه را بازتر و بزرگتر نشان دهد. بنابراین اهمیت آن برای آشپزخانه‌های کوچک‌، بیشتر خواهد بود. به طوری کلی دو نوع نورپردازی در فضای آشپزخانه وجود دارد:

  • نورپردازی کاربردی– این نوع نورپردازی به روی فضای کاربردی آشپزخانه تاثیرگذار است، بخصوص اگر آشپزخانه فضای کوچک و کم نوری دارد باید از این نورهای کمکی استفاده کنید. اغلب مواقع نورهای زیر کابینت می‌توانند این نقش را ایفا کنند. از آنجایی که کابینت ممکن است فضای کارتان را تاریک کند، بهتر است حداقل دو نور ثابت زیر کابینت قرار دهید تا هنگام کار کردن در آشپزخانه، تاریک بودن فضا و ایجاد شدن سایه، موجب خسته شدن شما نشود.
  • نورپردازی محیطی– نورهای سقفی از جمله نورهایی هستند که می‌توانند تعادل بیشتری در نور محیط آشپزخانه ایجاد کنند. این نوع نورپردازی حس و حال آرام‌تر و محیطی پرانرژی‌تر در فضای آشپزخانه ایجاد می‌کند.
10 نکته مهم درباره بازسازی آشپزخانه

5.      ارتفاع کانتر آشپزخانه را مشخص کنید

اصول ارگونومی نقش اساسی در طراحی آشپزخانه خواهد داشت. چه شاغل باشید چه خانه دار، بسیاری از افراد زمان زیادی را در آشپزخانه سپری می‌کنند. بنابراین باید به ارگونومی توجه شود، این یعنی همه چیز طبق اصول طراحی شود، اندازه و ارتفاع کانترها، محل قرارگیری کابینت‌های دیواری، همه و همه از جمله مواردی هستند که در عملکرد فرد در آشپزخانه تاثیر دارند. بعنوان مثال، ارتفاع کانتر آشپزخانه باید به اندازه متوسط قد افراد خانواده باشد. بخصوص فردی که بیشتر از سایرین در آشپزخانه مشغول به فعالیت است. معمولا توصیه می‌شود کانتر وسط را به صورت پلکانی در دو ارتفاع انتخاب کنید تا آماده سازی غذا و قرار دادن وسایل روی کانتر با سهولت بیشتری برای همه ممکن باشد. بلندترین ارتفاع باید به موازات سینک آشپزخانه باشد.

6.      رنگ آشپزخانه را با دقت انتخاب کنید

به طور کلی در هر دکوراسیونی، رنگ نقش اساسی ایفا می‌کند. با توجه به اینکه امروزه بیشتر آشپزخانه‌ها به صورت اوپن طراحی می‌شوند و از سایر نقاط خانه قابل مشاهده هستند، انتخاب رنگ آشپزخانه اهمیت ویژه‌ای در دکوراسیون خانه پیدا خواهد کرد. برای انتخاب رنگ هنگام باسازی آشپزخانه به این موارد دقت کنید:

  • اگر آشپزخانه کوچکی دارید از رنگ‌های روشن استفاده کنید. انتخاب رنگ سفید برای کابینت‌ها می‌تواند با انعکاس نور موجود در فضا، آشپزخانه را نورانی‌تر و بزرگتر نشان دهد.
  • از استفاده از رنگ‌های خاص نترسید. می‌توانید یک آشپزخانه رنگی داشته باشید، فقط بهتر است یک رنگ را بعنوان رنگ پایه انتخاب کنید و بر اساس آن دکوراسیون آشپزخانه را بچینید. در کنار رنگ اصلی می‌توانید از طیف‌های مختلف همان رنگ استفاده کنید یا در یک یا چند نقطه از آشپزخانه از رنگ‌های مکمل کمک بگیرید.
10 نکته مهم درباره بازسازی آشپزخانه

7.      به کاربردی بودن فضای آشپزخانه تمرکز کنید

فضای کافی برای وسایل آشپزخانه در نظر بگیرید. در فضای آشپزخانه تردد زیادی رخ می‌دهد بنابراین باید راهروی آن، فضای کافی برای این رفت و آمد را داشته باشد. پس آن را طوری در نظر نگیرید که فضای باریکی در اختیارتان بگذارد که تردد در آن با برخورد با کانتر و کابینت‌ها همراه باشد. از فضای روی دیوارها استفاده کافی ببرید تا بتوانید بیشترین وسایل را در کابینت‌ها جا دهید. هرچند برای اندازه گیری این فضا می‌توانید و ایده پردازی برای ایجاد فضای کاربردی در فضای آشپزخانه می‌توانید از مجموعه طراحی دکوراسیون نیکاس کمک بگیرید.

10 نکته مهم درباره بازسازی آشپزخانه

8.      از تکنولوژی بهره مند شوید

امروزه تکنولوژی بخش جدانشدنی از زندگی هر فردی شده است. شما می‌توانید تکنولوژی را به خانه و آشپزخانه خود نیز وارد کنید. تکنولوژی را یکی از ارکان اصلی آشپزخانه مدرن می‌دانند بنابراین اگر سبک مدرن را انتخاب کردید این رکن را نیز فراموش نکنید. از انتخاب شیرآلات سنسوردار گرفته تا خرید لوازم خانگی هوشمند یا حتی نورپردازی هوشمند که کنترل آن با تلفن همراه انجام می‌گیرد، شما می‌توانید تحول عظیمی در آشپزخانه ایجاد کنید به طوری که زندگی روزمره شما نیز تاثیرگذار باشد.

9.      نقطه کانونی آشپزخانه را مشخص کنید

نقطه کانونی به جایی گفته می‌شود که در نگاه اول توجه بقیه را به خود جلب می‌کند. این نقطه در هر فضایی به یکی از دیوارها اختصاص می‌یابد که گاهی با انتخاب رنگ متفاوت یا چیدن مهم‌ترین وسیله خانه در آن نقطه، خودش را نمایان می‌کند. در فضای آشپزخانه معمولا این نقطه کانونی که فضای کافی برای نمایان شدن دارد جاییست که سینک آشپزخانه قرار می‌گیرد. شما می‌توانید با انتخاب موزاییک‌های رنگی در پشت سینک آشپزخانه، این فضا را چشمگیر و نمایان کنید. هرچند باید دقت داشته باشید رنگ این موزاییک‌ها هماهنگی کافی با رنگ کابینت آشپزخانه داشته باشد.

10 نکته مهم درباره بازسازی آشپزخانه

10. کفپوش مناسب آشپزخانه را بیابید

نکته مهمی که نباید در بازسازی آشپزخانه آن را نادیده گرفت، کفپوش آشپزخانه است. برای انتخاب کفپوش آشپزخانه به این نکته دقت داشته باشید: آشپزخانه جاییست که ممکن است حین شستشو در اطراف سینک کمی آب بپاشد یا حین پخت و پز چیزی از دستتان روی کفپوش بیفتد. بنابراین باید کفپوشی انتخاب شود که تمیز کردن آن ساده باشد. از سوی دیگر این کفپوش نباید به حدی صیقلی باشد که حین راه رفتن روی آن لیز بخورید. در عین حال کفپوشی انتخاب کنید که آشپزخانه‌تان را تکمیل کند و با سایر اجزای آشپزخانه همخوانی و یکپارچگی داشته باشد.

10 نکته مهم درباره بازسازی آشپزخانه

سخن پایانی

بسیاری از افراد دوست دارند با بازسازی فضاهای مختلف خانه خود، تحولی در زندگیشان ایجاد کنند. در این میان، بازسازی آشپزخانه به نسبت سایر اتاق‌ها زمان بیشتر و هزینه بالاتری را به خود اختصاص می‌دهد. اما با توجه به اینکه این فضا، قلب تپنده هر خانه‌ای است، شک نکنید که بازسازی دوره‌ای و تغییرات کوچک و بزرگی که در این فضا ایجاد می‌کنید ارزشش را خواهد داشت. اگر تصمیم دارید تغییرات اساسی در فضای آشپزخانه ایجاد کنید، ابتدا بودجه خود را در نظر بگیرید، سبک دکوراسیون را انتخاب کنید، سایر موارد می‌توانید از مشاوران و ایده پردازان دکوراسیون داخلی نیکاس کمک بگیرید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای‌ها 2

هنوز امتیازی ثبت نشده

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.