چیدمان پلان آشپزخانه | مثلث کار آشپزخانه

آنچه در ارتباط با انواع پلان آشپزخانه و مثلث کار آن باید بدانید!

فهرست:

طراحی پلان آشپزخانه و نحوه چیدمان کابینت در آن اهمیت بسیار زیادی دارد. پلان آشپزخانه دارای تنوع زیادی است که با توجه به متراژ آشپزخانه و خانه می‌توان بهترین نقشه چیدمان آشپزخانه را تهیه کرد. برای آشنایی با انواع پلان آشپزخانه با توجه به رعایت اصول طراحی کابینت مانند مثلث کار آشپزخانه پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای متن با مجموعه نیکاس همراه باشید. مجموعه دکوراسیون داخلی نیکاس یکی از معتبرترین مجموعه‌های طراحی و ساخت کابینت در ایران است. اگر نیاز به طراحی و ساخت کابینت آشپزخانه و دیگر المان‌های دکوراسیون داخلی دارید، می‌توانید با مجموعه ما در تماس باشید. برای آشنایی بیشتر با ما می‌توانید از صفحه پروژه‌های نیکاس دیدن کنید.

انواع پلان آشپزخانه

پیش از آنکه به بررسی انواع پلان آشپزخانه بپردازیم، لازم است با مثلث کار آشپزخانه آشنا شوید؛ چرا که مهم‌ترین مورد برای کارایی هرچه بهتر فضای آشپزخانه توجه به ارتباط بین تجهیزات پرکاربرد آشپزخانه است. مثلث کار در آشپزخانه، یک مثلث فرضی است که در سه راس آن سه عنصر اصلی هر آشپزخانه یعنی یخچال، سینک ظرفشویی و اجاق گاز قرار می‌گیرد. مثلث طلایی آشپزخانه باید به صورتی در نظر گرفته شود که فاصله سه عنصر اصلی نه آنقدر زیاد باشد که فرد مشغول به کار در فضای آشپزخانه، مجبور به طی فاصله زیاد برای ارتباط بین این فضاها باشد و نه آنقدر کم باشد که فضای کار محدودی برای او ایجاد شود.

در طراحی پلان آشپزخانه و نقشه چیدمان کابینت‌های آشپزخانه باید به مثلث کار توجه زیادی شود. به صورت کلی انواع پلان آشپزخانه به صورت زیر دسته بندی می‌شوند:

  • آشپزخانه U شکل
  • آشپزخانه L شکل
  • آشپزخانه راهرویی یا دو طرفه
  • آشپزخانه خطی یا ساده
  • آشپزخانه G شکل
انواع پلان آشپزخانه | آشپزخانه مدرن
جهت دریافت قیمت ساخت کابینت آشپزخانه می‌توانید با شماره تلفن 02126711517 شرکت نیکاس تماس بگیرید.

 در ادامه به معرفی هر کدام از آن‌ها خواهیم پرداخت:

طراحی آشپزخانه U شکل

در آشپزخانه U شکل، همانطور که از نامش مشخص است از دو دیوار بصورت موازی تشکیل شده است که این دو دیوار با یک دیوار میانی به هم وصل شده‌اند. به بیان دیگر اگر از پلان به آشپزخانه نگاه کنید، چیدمان کابینت‌های آشپزخانه به صورت U شکل قرار خواهند گرفت. این نوع پلان آشپزخانه، از پرکاربردترین پلان برای طراحی کابینت آشپزخانه است و به دلیل امکان قرار دادن کابینت بیشتر، مورد توجه افراد زیادی قرار دارد. وجود سه دیوار به صورت U شکل، این نوع پلان را به یکی از بهترین طراحی‌های آشپزخانه تبدیل کرده است که از شلوغ به نظر رسیدن فضای آشپزخانه نیز جلوگیری می‌کند.

پلان آشپزخانه U شکل به عنوان آشپزخانه نعل اسبی نیز شناخته می‌شود که برای طراحی آشپزخانه کوچک بسیار مورد توجه قرار دارد. این مدل پلان آشپزخانه برای فضاهای دور از اتاق ناهارخوری یا اتاق نشیمن پیشنهاد می‌شود.عیبی که در این نوع طراحی کابینت آشپزخانه وجود دارد، استفاده دشوار از کابینت‌های گوشه ای است. که با استفاده از تجهیزات جدید و طراحی اصولی کابینت می‌توان آن را حل کرد.

پلان آشپزخانه U شکل | چیدمان u شکل کابینت آشپزخانه
مفهوم مثلث کار آشپزخانه با نقشه چیدمان آشپزخانه U شکل کاملا مطابقت دارد؛ چیزی که شاید در سایر آشپزخانه‌ها به خوبی در دسترس قرار نگیرد.
مدل کابینت آشپزخانه یو شکل | طراحی کابینت آشپزخانه
با استفاده از یک پنجره در آشپزخانه می‌توان، نور بیشتری به فضا وارد کرد و در نتیجه آشپزخانه بزرگ‌تر و زیباتر به نظر برسد.

طراحی آشپزخانه L شکل

طراحی کابینت بر روی پلان آشپزخانه ال شکل یکی از رایج‌ترین نقشه‌های چیدمان آشپزخانه است. همانطور که از نام آن مشخص است، آشپزخانه از دو دیوار با زاویه عمود بر هم تشکیل شده که کابینت‌ها بر روی این دیوار قرار می‌گیرند. از این مدل آشپزخانه بیشتر زمانی استفاده می‌شود که فضای آشپزخانه با اتاق نشیمن یا فضای غذاخوری در مجاورت یکدیگر باشند. چیدمان آشپزخانه ال شکل باید ساده و پویا باشد. از این مدل چیدمان بیشتر در طراحی آشپزخانه کوچک تا متوسط استفاده می‌شود و در صورتی که فضای آشپزخانه بزرگ باشد، می‌توان از یک جزیره نیز در آن استفاده کرد.

پلان آشپزخانه L شکل | آشپزخانه ال شکل کوچک
از نظر ارگونومیک و مثلث کاری فضای معقولی به حساب می‌آید و توجه به چیدمان مثلث آشپزخانه در این نوع پلان آشپزخانه اهمیت بسیار زیادی دارد.
کابینت ال شکل سفید | إل شکل مدل کابینت ال جدید
اگر نیاز به یک طراحی اصولی کابینت برای آشپزخانه ال شکل خود دارید، کافی است با مجموعه طراحی داخلی نیکاس تماس بگیرید تا متخصصین مجرب ما شما را راهنمایی نمایند.

طراحی آشپزخانه راهرویی

آشپزخانه راهرویی یا آزاد یکی دیگر از انواع پلان آشپزخانه پرطرفدار محسوب می‌شود که از دو دیوار به صورت موازی تشکیل شده است. آشپزخانه پلان آزاد بهترین طراحی آشپزخانه برای پخت و پز است که معمولا برای آشپزخانه‌های تجاری و رستوران‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر این برای منازلی که متراژ پایینی دارند، بهتر است از پلان آشپزخانه راهرویی استفاده کرد.

طراحی آشپزخانه راهرویی یا موازی | طراحی آشپزخانه گالی
به مثلث طلایی آشپزخانه در این نوع ازپلان آشپزخانه توجه کنید که کار را برای فرد مشغول به کار در آشپزخانه راحت کرده است.
آشپزخانه با دو دیوار موازی | پلان کابینت آشپزخانه
در پلان آشپزخانه موازی یا راهرویی، تمامی وسایل آشپزخانه و کابینت‌ها در بدنه این دو دیوار موازی قرار می‌گیرند. 
 آشپزخانه راهرویی | طراحی کابینت آشپزخانه
در آشپزخانه راهرویی یا گالی Galley الزاما دو بخش موازی به واسطه دیوار از هم جدا نشده‌اند و ممکن است یکی از دیوارها جای خود را به کانتری دقیقا موازی دیوار بدهد؛ که در هر دو صورت می‌توان یک مثلث کار مناسب ایجاد کرد.

طراحی آشپزخانه خطی

آشپزخانه خطی یا تک دیوار یکی دیگر از انواع طراحی پلان آشپزخانه به حساب می‌آید که برای سبک طراحی آشپزخانه مدرن بسیار مناسب است. از آنجایی که تنها یک دیوار برای نصب کابینت و قرار دادن تجهیزان آشپزخانه وجود دارد، باید به بهینه‌ترین حالت ممکن طراحی شوند. در این نوع آشپزخانه برای جداسازی فضای آشپزخانه از دیگر فضاها می‌توان از یک میز ناهارخوری استفاده کرد.

پلان آشپزخانه خطی کوچک | آشپزخانه تک دیواره
در طراحی آشپزخانه خطی، اجاق گاز، یخچال و سینک به جای قرار گرفتن در سه راس یک مثلث؛ همگی در یک خط مستقیم قرار می‌گیرند. این نوع آشپزخانه برای فضاهای کوچک بسیار کاربردی است.
طراحی آشپزخانه خطی  یا تک دیواره
استفاده از انواع قفسه و شلف‌های بلند تا سقف در این نوع از آشپزخانه، امکان استفاده حداکثری از فضا را فراهم می‌کند.

طراحی آشپزخانه G شکل

در بخش اول به معرفی پلان آشپزخانه U شکل پرداختیم؛ اگر به این پلان چیدمان آشپزخانه یک دیوار اضافه شود، در این صورت یک پلان آشپزخانه G شکل خواهیم داشت. البته الزامی به وجود یک دیوار نیست و می‌توان با  استفاده از یک ردیف کابینت، آشپزخانه ال شکل را به آشپزخانه جی شکل تبدیل کرد. این طرح فضای آشپزخانه به خوبی می‌تواند فضای آشپزخانه را از دیگر فضاها جدا کند و از بازوی اضافه شده به عنوان فضای قرارگیری صندلی‌های اپن یا میزکار استفاده کرد.

 برای استفاده از این پلان، به حداقل ابعاد 3 در 3 متر احتیاج خواهید داشت تا یک مثلث آشپزخانه کاربردی برای شما ایجاد شود. آشپزخانه G شکل برای آشپزخانه‌های متوسط تا بزرگ کاربردی هستند. لازم به ذکر است که این شکل از آشپزخانه جز طرح‌های شلوغ محسوب می‌شود. 

آشپزخانه جی شکل | پلان آشپزخانه G شکل |مدل کابینت برای آشپزخانه مثلثی
این پلان آشپزخانه تقریبا شبیه آشپزخانه U شکل است و برای کسانی که فضای کافی برای داشتن جزیره مجزا را ندارند، بسیار مناسب است.
انواع آشپزخانه | پلان G شکل آشپزخانه
برای داشتن بهترین چیدمان در این نوع پلان آشپزخانه باید به خوبی عمل کنید تا بهترین کارایی ممکن برای شما فراهم شود. برای طراحی و ساخت کابینت آشپزخانه می توانید با مجموعه نیکاس در تماس باشید.
مفهوم مثلث کار در آشپزخانه چیست؟

مثلث کار آشپزخانه، یک مثلث فرضی است که سه فعالیت اصلی نگهداری مواد غذایی(یخچال)، شستشو (سینک ظرفشویی) و پخت و پز (اجاق گاز) باید در سه راس آن قرار گیرد. فاصله رئوس این مثلث نباید آنقدر زیاد باشد که فرد استفاده کننده مجبور به طی کردن مسافت طولانی باشد و نه آنقدر کوتاه که محدوده کاربردی آن را کوچک کند.

طراحی پلان آشپزخانه به چه صورت انجام می‌شود؟

با توجه به فضای موجود، پلان های متنوعی برای ساخت آشپزخانه و چیدمان کابینت وجود دارد مانند: پلان آشپزخانه U شکل، آشپزخانه L شکل، آشپزخانه راهرویی یا دو طرفه، آشپزخانه خطی یا ساده، آشپزخانه G شکل

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای‌ها 1

هنوز امتیازی ثبت نشده

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.