نحوه محاسبه متراژ کابینت طبق اتحادیه | محاسبه قیمت کابینت آشپزخانه

راهنمای کامل اندازه‌گیری و برآورد قیمت کابینت آشپزخانه؛ شفاف‌سازی قیمت‌گذاری کابینت

فهرست:

 اگر قصد بازسازی یا نوسازی منزل خود را داشته باشید، تعویض کابینت آشپزخانه یکی از موارد مهم در زیبایی خانه شما خواهد بود؛ در این صورت حتما با چالش محاسبه قیمت کابینت آشپزخانه روبرو خواهید شد. اگر به دو یا چند سازنده کابینت مراجعه کنید، متوجه خواهید شد که برآورد قیمت کابینت آشپزخانه بسیار گیج کننده است. برای اینکه از این سردرگمی محاسبه قیمت کابینت آشپزخانه رها شوید، کافی است تا انتهای متن با ما همراه شوید تا از فوت و فن محاسبه قیمت کابینت و روش اندازه گیری متراژ آن باخبر شوید. اگر چه نرم افزارهای محاسبه آنلاین قیمت کابینت وجود دارند اما یادگیری نحوه محاسبه متراژ کابینت طبق اتحادیه و برآورد قیمت آن خالی از لطف نخواهد بود. همچنین مشاوران با تجربه مجموعه دکوراسیون داخلی نیکاس می‌توانند به شما کمک کنند تا بهترین قیمت کابینت آشپزخانه و بهترین نوع کابینت را در اختیار داشته باشید. 

آشنایی با آیتم‌های کابینت آشپزخانه

برای این که بتوانید قیمت کابینت آشپزخانه خود را به دست آورید، ابتدا لازم است که با نحوه محاسبه متراژ کابینت طبق اتحادیه کابینت سازان آشنا شوید. هر کابینت آشپزخانه از المان‌های مختلفی تشکیل می‌شود که آشنایی با اصطلاحات رایج کابینت آشپزخانه به شما کمک می‌کند تا در محاسبه قیمت کابینت آشپزخانه خود به خوبی عمل کنید.

کابینت زمینی: کابینت زمینی که بر روی کف آشپزخانه قرار می‌گیرد معمولا  دارای ارتفاع 72 سانتی‌متر است و با یک پاخور 14 سانتی‌متری از کف جدا می‌شود. صفحه رویی کابینت نیز ضخامتی برابر 3 سانتی‌متر دارد . در نتیجه می‌توان گفت کابینت زمینی دارای ارتفاع 90  سانتی‌متر و عمق 55 سانتی‌متر است.

کابینت دیواری: ابعاد استاندارد کابینت دیواری آشپزخانه مطابق با دستورالعمل اتحادیه کابینت سازان برابر ارتفاع 70 سانتی‌متر و عمق 30 سانتی‌متر است.

کابینت کمدی:  کابینت کمدی به کابینت‌هایی گفته می‌شود که از سطح زمین شروع می‌شوند و تا ارتفاع بالای کابینت دیواری، ادامه دارند. در کابینت کمدی، در واقع فضای بین کابینتی وجود ندارد. عمق این مدل کابینت معمولا 58 سانتی‌متر در نظر گرفته می‌شود.

کابینت نیمه کمدی: به کابینتی، کابینت نیمه کمدی گفته می‌شود که یونیت آن از روی صفحه سنگ کابینت زمینی شروع شود و ارتفاع آن تا بالاترین قسمت کابینت دیواری ادامه پیدا کند.

کابینت دو پله ای: کابینت دو پله‌ای به نوعی از کابینت‌های دیواری گفته می‌شود که برای ساخت آن بجای یک یونیت از دو یونیت با عمق‌های مختلف استفاده شده باشد.

نمای کابینت: یونیت‌هایی که از طرفین به دیوار نمی‌چسبند باید مطابق با طراحی کابینت آشپزخانه با نماهای رنگی که معمولا از جنس درب‌های کابینت آشپزخانه است، پوشانده شوند. این نماها معمولا دو طرف یونیت کابینت کمدی فرو و مایکروفر، دو طرف یخچال، دو سمت کابینت‌های کنار پنجره و مواردی از این دست استفاده می‌شوند.

نحوه محاسبه قیمت کابینت | لیست قیمت کابینت سال ۱۴۰1 | قیمت کابینت ام دی اف متری چنده؟

محاسبه متراژ کابینت و ضرایب آن

معمولا کابینت سازان قیمت کابینت را بر مبنای متر حساب می‌کنند؛ مثلا می‌گویند «قیمت کابینت ام دی اف متری n میلیون تومان است». منظور از یک متر کابینت در اندازه گیری متراژ کابینت، یک متر طول شامل موارد زیر است:

  •  یک متر کابینت زمینی
  • یک متر کابینت هوایی
  • درب یونیت
  • یک متر صفحه کابینتی شرکتی
  • یک متر تاج، زیر چراغی و پاخور با پایه استیل
  • کلیه یراق آلات مورد استفاده (شامل لولا، قرنیز، پایه، دستگیره، قرنیز و …)

برای اینکه بتوانید قیمت واقعی کابینت آشپزخانه خود را حساب کنید، باید قیمت هر آیتم مانند کابینت زمینی، کابینت هوایی، کابینت کمدی و … را جدا جدا حساب کنید. در اینجا سوالی که پیش می‌آید این است که هر کدام از این آیتم‌ها چند درصد از 100 درصد قیمت کابینت آشپزخانه را به خود اختصاص می‌دهند.

در جدول زیر ضرایب مربوط به هر نوع از کابینت آورده شده است:

نوع کابینتدرصد اختصاصی از قیمت کل
کابینت زمینی60%
کابینت دیواری40%
کابینت کمدی180%
کابینت ویترینی120-80%
جزیره، کانتر یا اپن ساده90%
جزیره، کانتر یا اپن دکوری145%
جدول ضرایب محاسبه قیمت کابینت آشپزخانه

برای آشنایی بیشتر با مفهوم این اعداد، بهتر است یک مثال بزنیم: زمانی که گفته می‌شود قیمت کابینت ام دی اف خارجی 2,000,000 تومان است، با در نظر گرفتن ضریب 60 درصد برای کابینت زمینی متوجه خواهیم شد که یک متر کابینت زمینی از این جنس متریال معادل 1,200,000 (0.6*2,000,000) تومان قیمت خواهد داشت.

برای محاسبه قیمت هر نوع کابینت آشپزخانه کافی است از فرمول زیر استفاده کنید:

محاسبه قیمت کابینت = قیمت هر متر واحد * ضریب نوع کابینت * طول یونیت

محاسبه قیمت کابینت آنلاین | محاسبه آنلاین قیمت کابینت های گلاس
ارتفاع، عمق یونیت‌های کابینت آشپزخانه دارای ابعاد استانداردی هستند، هر تغییری در هر یک از پارامترها با تغییر ضرایب محاسبه قیمت کابینت آشپزخانه همراه است.

در ادامه به روش محاسبه متراژ هر یک از آیتم‌های کابینت و توضیح ضرایب آن خواهیم پرداخت. پیشنهاد می کنیم از پروژه‌های انجام شده مجموعه نیکاس دیدن کنید تا بتوانید برای انتخاب و ساخت کابینت آشپزخانه خود بهتر تصمیم گیری کنید.

یونیت کابینت زمینی

برای محاسبه طول کابینت زمینی باید تمامی کابینت‌های زمینی شامل نوع کشو‌دار و یا طبقه دار آن، کابینت زیر سینک، کابینت زیر گاز رومیزی و قسمت تقاطع کابینت‌های عمود برهم را در محاسبات لحاظ کرد. قسمت یخچال، گاز زمینی، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی و دیگر قسمت‌هایی که کابینت کمدی برای آن در نظر گرفته شده است از طول کابینت زمینی کسر می‌شوند.

دقت کنید که برای طول کابینت زمینی که در قسمت گوشه به هم میرسند تنها از یک طرف باید در نظر گرفته شوند. در صورتی که عمق کابینت زمینی از استاندارد اتحادیه کابینت سازان افزایش یابد، باید مقدار ضریب کابینت زمینی (60 درصد) نیز افزایش یابد. به ازای هر 5 سانتی‌متر افزایش عمق به ضریب کابینت زمینی 0.05 اضافه می‌شود. لازم به ذکر است که ارتفاع کابینت زمینی هیچگاه نباید از استاندارد آن، کم‌تر یا بیشتر در نظر گرفته شود.

محاسبه قیمت کابینت دو پله | محاسبه قیمت کابینت آشپزخانه ممبران
برای محاسبه طول کابینت‌های زمینی باید طول محل نصب هر یک از تجهیزات آشپزخانه که نیاز به یونیت ندارند مانند ظرفشویی و لباسشویی از طول به دست آمده، کم شود.

یونیت کابینت دیواری

یونیت کابینت هوایی یا دیواری اگرچه ابعاد استانداردی دارند اما می‌توانید طرح و ایده خود را با افزایش هزینه (افزایش ضریب کابینت دیواری) سفارش دهید. همان‌طور که در بخش‌های قبل گفته شد، کابینت‌های هوایی با ارتفاع 70 سانتی‌متر ساخته می‌شوند اما این ارتفاع قابل تغییر است. برای محاسبه قیمت کابینت آشپزخانه هوایی، ضرایب آن را می‌توانید با توجه به جدول زیر تغییر دهید:

نوع یونیت کابینت هوایی و ارتفاع آنضریب محاسبه قیمت کابینت
کابینت دیواری تا ارتفاع 70 سانتی‌متر0.4
کابینت دیواری 90-70 سانتی‌متر0.6
کابینت دیواری دو پله تا ارتفاع 90 سانتی‌متر0.9
کابینت نیمه کمدی (تا روی صفحه)1
کابینت دیواری ویترینی0.8
جدول ضرایب محاسبه قیمت کابینت دیواری

همانند آن‌چه در بخش کابینت زمینی گفته شد، به ازای هر 5 سانتی‌متر افزایش عمق کابینت دیواری به ضرایب آن مقدار 0.05 اضافه می‌شود. در صورتی که ارتفاع کابینت هوایی از 90 سانتی‌متر بیشتر در نظر گرفته شود، به ازای هر 5 سانتی متر افزایش ارتفاع، مقدار 0.05 به ضرایب موجود اضافه می‌شود.

بخش‌های بالایی سینک و گاز که شکل متفاوت‌تری نسبت به سایر کابینت‌های دیواری دارند، جزء کابینت‌‌های هوایی در نظر گرفته می‌شوند و باید در محاسبه طول کابینت هوایی در نظر گرفته شوند. توجه کنید که کابینت‌های هوایی که در گوشه بهم می‌رسند تنها در یک جهت طول در نظر گرفته شوند.

اموزش ابتدایی نحوه متراژ کابینت آشپزخانه | متراژ کابینت ام دی اف
اگر نیاز به برآورد قیمت کابینت آشپزخانه خود دارید، کافی است با شماره تلفن 02126711517 مجموعه طراحی نیکاس تماس بگیرید تا طراحان با تجربه ما شما را برای خرید و ساخت مناسب‌ترین کابینت آشپزخانه همراهی کنند.

یونیت ایستاده

یونیت‌ ایستاده یا یونیت کمدی به عنوان کابینت بالایی فر و مایکروفر، پنتری و سوپری مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای محاسبه قیمت کابینت ایستاده کافی است طول آن را در ضرایب زیر ضرب کرده و در نهایت جواب به دست آمده را در قیمت هر متر واحد ضرب نمایید. ارتفاع استاندارد کابینت ایستاده 220 سانتی‌متر است که با افزایش ارتفاع باید ضریب مربوط به آن نیز افزایش یابد. در صورتی که عمق کابینت ایستاده افزایش یابد، به ازای هر 5 سانتی‌متر افزایش عمق کابینت کمدی، به ضرایب مقدار 0.05 اضافه می‌شود.

نوع یونیت کابینت کمدی و ارتفاع آنضریب محاسبه قیمت کابینت
کابینت کمدی تا ارتفاع 220 سانتی‌متر (استاندارد)1.8
کابینت کمدی با ارتفاع 240-220 سانتی‌متر2
کابینت کمدی با ارتفاع 260-240 سانتی‌متر2.2
کابینت کمدی ویترینی تا ارتفاع 220 سانتی‌متر (استاندارد)2
کابینت کمدی ویترینی با ارتفاع 240-220 سانتی‌متر2.2
کابینت کمدی ویترینی با ارتفاع 260-240 سانتی‌متر2.4
جدول ضرایب محاسبه قیمت کابینت ایستاده
اندازه گیری و قیمت کابینت آشپزخانه | محاسبه قیمت کابینت های گلاس
کابینت‌های کمدی بر اساس نیاز شما می‌توانند کاربری‌های مختلفی داشته باشند. استفاده از یراق آلات خاص در کابینت ایستاده، می‌تواند تغییر قیمت کابینت آشپزخانه را به همراه داشته باشد.

یونیت جزیره یا کانتر

یونیت‌های جزیره و کانتر ارتفاعی مشابه با یونیت‌های زمینی دارند. این یونیت‌ها 72 سانتی‌متر ارتفاع و 14 سانتی‌متر نیز پاخور دارند. ضریب محاسبه قیمت جزیره و کانتر کابینت آشپزخانه با توجه به جدول زیر به دست می‌آید.

نوع یونیت و عمق آنضریب محاسبه قیمت کابینت
یونیت جزیره و کانتر تا عمق 60 سانتی متر (استاندارد)0.9
یونیت جزیره و کانتر با عمق 90-60 سانتی متر1.5
یونیت جزیره و کانتر با عمق 120-90 سانتی متر2
جدول ضرایب محاسبه قیمت جزیره یا کانتر آشپزخانه
نحوه محاسبه کابینت جزیره | نحوه محاسبه قیمت جزیره
جزیره یا کانتر آشپزخانه نیز می‌تواند متناسب با نیاز شما طراحی شود و حداکثر استفاده را از آن داشته باشید. برای سفارش طراحی و ساخت کابینت آشپزخانه و نیز برآورد قیمت کابینت آشپزخانه کافی است با مجموعه نیکاس ارتباط برقرار کنید.

نمای کابینت

بخش‌هایی از کابینت که از طرفین به دیوار نمی‌چسبند باید دارای نمای اضافه باشند. این نماها نیز ضریب مخصوص به خود را دارند که در جدول زیر نشان داده شده اند. راه دیگر برای محاسبه قیمت نمای کابینت آشپزخانه ، اضافه کردن 10 درصد به هزینه به دست آمده برای کابینت است.

نکات مهم دیگر در برآورد قیمت کابینت آشپزخانه

در بخش‌های قبل گفته شد که قیمت کابینت آشپزخانه بر اساس یک متر از طول تعیین می‌شود که این قیمت شامل صفحه روی کابینت نیز است. برای بخش‌هایی که یونیت زمینی در نظر گرفته نشده است، مانند جای ماشین ظرفشویی یا لباسشویی باید قیمت صفحه روی کابینت آن قسمت‌ها به صورت جداگانه محاسبه شود و به قیمت نهایی کابینت اضافه گردد.

همچنین قیمت بیان شده برای صفحه کابینت ام دی اف شرکتی است، در صورتی که صفحه کابینت از جنس کورین، کوارترز و یا سنگ طبیعی باشد باید اختلاف قیمت آن به قیمت نهایی کابینت اضافه شود.

همانطور که گفته شد بدنه انواع کابینت‌های آشپزخانه از جنس ام دی اف ساخته می‌شود؛ از طرفی یونیت کابینت زمینی زیر سینک آشپزخانه همیشه در معرض رطوبت و آب است و ام دی اف مقاومت خوبی در برابر رطوبت ندارد؛ پس لازم است که از متریال دیگری که مقاومت بالاتری در برابر رطوبت دارد، استفاده شود. برای کابینت زیر سینک معمولا از متریال PVC ضد آب استفاده می‌کنند. این متریال کمی گران‌تر از ام دی اف است. پس باید اختلاف قیمت آن در قیمت نهایی لحاظ شود.

با توجه به اینکه قیمت هر متر آشپزخانه با درب آن در نظر گرفته می‌شود و جنس بدنه اکثر کابینت‌ها از ام دی اف ساخته می‌شود، متریال به کار رفته در ساخت درب کابینت می‌تواند یکی از کلیدی‌ترین آیتم‌های اثر گذار بر روی محاسبه قیمت کابینت آشپزخانه باشد. در نتیجه می‌توان به تفاوت قیمت انواع کابینت مانند قیمت کابینت های گلاس، قیمت کابینت چوبی، قیمت کابینت روکش چوب، قیمت کابینت ممبران، قیمت کابینت ام دی اف و … پی برد.

نرخ اتحادیه کابینت سازان 1401 | محاسبه قیمت کابینت آشپزخانه
قیمت کابینت چگونه حساب می‌شود؟

برای محاسبه قیمت کابینت آشپزخانه ابتدا لازم است تا متراژ هر یک از بخش‌های کابینت شامل کابینت‌های زمینی، کابینت‌های دیواری، کابینت‌های کمدی و …. به دست آیند و هر کدام از آن‌ها در ضرایب مخصوص به خود ضرب شوند. به عنوان مثال کابینت زمینی استاندارد 60 درصد و کابینت هوایی استاندارد 40 درصد از قیمت یک متر کابینت را به خود اختصاص می‌دهد. برای به دست آوردن قیمت نهایی کابینت، اعداد به دست آمده را در قیمت هر متر کابینت ضرب می‌کنیم.

منظور از قیمت یک متر کابینت چیست؟

به صورت معمول کابینت سازان مطابق با استانداردهای اتحادیه کابینت سازان قیمت کابینت را بر مبنای یک متر طول ارائه می‌کنند. این یک متر شامل یک متر کابینت زمینی، یک متر کابینت هوایی، درب یونیت در طول یک متر، یک متر صفحه کابینت ام دی اف شرکتی، یک متر تاج، زیر چراغی و پاخور با پایه استیل و یراق آلات مورد استفاده در آن است. که قیمت هر کدام از این اجزا به صورت جداگانه و بر اساس ضریب آن محاسبه می شود.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای‌ها 2

هنوز امتیازی ثبت نشده

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.