12 ایده برای نورپردازی آشپزخانه

12 ایده برای نورپردازی آشپزخانه

فهرست:

نور مناسب می‌تواند یک اتاق را کاملا متحول کند، بنابراین نورپردازی مناسب برای آشپزخانه باید در اولویت باشد. نورپردازی در همه جای خانه مهم است،  اما شاید هیچ فضایی به اندازه آشپزخانه سزاوار توجه نباشد. یک روشنایی خوب برای آشپزخانه حداقل به دو عنصر نیاز دارد: نور بدون سایه و لازم برای پخت و پز، نور اتمسفر برای ایجاد حس و حال خوب در این فضا که بتواند به برجسته کردن ویژگی های معماری آشپزخانه نیز کمک کند. در ادامه ایده‌هایی برای نورپردازی آشپزخانه به شما خواهیم داد که به کمک آن‌ها به راحتی بتوانید این فضا را کاربردی‌تر و زیباتر از قبل کنید.

چه نوع نورپردازی برای آشپزخانه بهتر است؟

ایده های متفاوتی برای نورپردازی آشپزخانه وجود دارد که کاربردی بودن آن‌ها بستگی به اندازه آشپزخانه، میزان نور کنونی که دارد و سایر شرایط این فضا خواهد داشت. قبل از اقدام بهتر است ابتدا به قسمت‌های آشپزخانه خود نگاه کنید و در مورد فعالیت‌های مربوط به هر فضا فکر کنید، تا متوجه شوید هر نقطه از این محیط به چه نوع نورپردازی نیاز دارد. برخی از فضاها مانند مناطق آماده سازی غذا، سینک آشپزخانه و بالای اجاق گاز نیاز به نورپردازی اصولی دارند و می‌بایست نسبت به سایر نقاط آشپزخانه نور بیشتری داشته باشند.

پیش از شروع، به ارتفاع سقف توجه کنید

اگر سقف آشپزخانه شما بلند است، استفاده از آویزهای بلند بهترین انتخاب است. این نوع آویزها چشم‌ها را به خود جلب می‌کنند و جذابیت بیشتری به فضای آشپزخانه می‌بخشند. حتی این کار باعث می‌شود تا فضا بزرگتر هم به نظر آید.


اغلب توصیه می‌شود آویزها را در فاصله مساوی از یکدیگر قرار گیرند تا حس تقارن در دکوراسیون آشپزخانه احساس شود. همچنین، هر آویز باید به قدری باشد که لامپ‌ها حدود 15 الی 20 سانتیمتر بالاتر از لبه جزیره قرار بگیرند. اگر از جزیره خود برای صرف غذا استفاده می کنید، مهم است که مطمئن شوید در ارتفاع درستی قرار دارد که هم بتوانید از فضا به طور موثر استفاده کنید و نوردهی آن کم نباشد.

12 ایده برای نورپردازی آشپزخانه
به فاصله لامپ‌ها تا کانتر آشپزخانه توجه کنید.

حال تصور کنید آشپزخانه‌ای کوچک باشد آن زمان است که اهمیت بکارگیری از نورپردازی صحیح بیشتر خواهد شد زیرا همانگونه که نورپردازی صحیح باعث بزرگتر دیدن شدن آشپزخانه می‌شود استفاده نادرست از نور نیز می‌تواند به کوچکتر به نظر رسیدن این فضا دامن بزند. بنابراین با نکاتی که مطرح می‌کنیم می‌توانید به راحتی نورهای کاربردی زیادی را در فضای پخت و پز خانه خود وارد کنید.

ایده‌های کاربردی برای نورپردازی آشپزخانه

با توجه به فضای آشپزخانه از ایده‌های زیر برای بهتر کردن نور این فضا و زیباتر شدن آن کمک بگیرید.

1.استفاده از یک لوستر

 می‌توانید با استفاده از یک روشنایی بزرگ فضای آشپزخانه را بزرگتر نشان دهید. بعنوان مثال از یک لوستر بزرگ و پر نور کمک بگیرید تا علاوه بر پخش کردن نور در فضای آشپزخانه، یک نقطه زیبا را در مرکز آشپزخانه ایجاد می‌کند. این ایده برای زمانی که آشپزخانه شما کوچک است بسیار کاربردی خواهد بود چرا که لوستر به تنهایی می‌تواند این فضا را به خوبی روشن کند.

از لوستر در آشپرخانه استفاده کنید
لوستر در آشپزخانه کوچک نور را به طور یکسان به تمام فضا پخش میکند.

2.استفاد از لامپ‌‌های کوچک

اگر به نور بیشتری احتیاج دارید، می‌توانید بالای هر یک از کابینت‌های خود لامپ کوچکی (هالوژن) نصب کنید. فقط مطمئن شوید که یک لامپ با اندازه کوچک انتخاب کنید، زیرا هر چیزی که بیش از حد بزرگ باشد دست و پا گیر خواهد بود، به خصوص اگر آشپزخانه شما دارای متراژ کمی باشد.

3.نصب آویزهای سه تایی در بالای اوپن آشپزخانه

اینکه دوست دارید بر روی اوپن یا جزیره آشپزخانه خود از یک نور استفاده کنید یا چند تا به سلیقه شما بستگی دارد. طراحان مطرح دکوراسیون داخلی معمولا آویختن سه چراغ را توصیه می‌کنند. بهتر است برای یک فضای جمع و جور، از سه آویز یکسان در بالای پیشخوان استفاده کنید. این کار دقیقاً مقدار مناسبی از نور را در بالای محل تهیه و پختن غذا فراهم می کند. همچنین یک راه عالی برای اضافه کردن کمی شخصیت، زرق و برق و استایل در یک فضای محدود همانند آشپزخانه به شمار می‌رود.

استفاده از آویز سه تایی برای نورپردازی آشپزخانه
آویزهای سه تایی بالای کانتر یکی از ایده‌های خلاقانه و مدرن برای نورپردازی آشپزخانه به شمار می‌روند.

4.استفاده از آویزهای کروی شکل

این سبک از نورپردازی است و در پروژه‌های بسیاری از طراحان داخلی به چشم می‌خورد. چراغ‌های آویز کروی شکل مناسب و محبوب  آشپزخانه‌های جمع و جور هستند، زیرا همخوانی زیادی با این میزان از فضا دارند.

ایده هایی برای نورپردازی آشپزخانه
لامپ‌های کروی به نسبت لامپ‌هایی که ظاهری زاویه دار دارند آرامش بیشتری به فضای آشپزخانه می‌بخشند.

5.چراغ‌های زیر کابینت

لامپ‌های LED زیر کابینت‌ها می‌توانند تاثیر بسزایی در روشنایی آشپزخانه داشته باشند، بخصوص در شب که نور طبیعی در فضای آشپزخانه وجود ندارد با روشن کردن این نورها می‌توانید فضای دلنشین‌تری برای آشپزخانه ایجاد کنید.

چراغ‌های LED زیر کابینت
با قرار دادن چراغ‌های LED زیر کابینت می‌توانید نقاط کور آشپزخانه را روشن کنید.

6.استفاده از لامپ‌‌های با دمای رنگ مناسب

طراح کارن هاراوتونیان عنوان می‌کند که، ما از لامپ های LED 2700 کیلویی با قابلیت تنظیم نور گرم برای وسایل سقفی توکار و برای روشنایی زیر کابینت و از لامپ های LED رشته ای استاندارد یا 2700 K  برای وسایل تزئینی دیواری و آویزهای سقفی استفاده می کنیم. این لامپها گرچه در ابتدا جهت خرید ممکن است کمی هزینه بیشتری داشته باشد اما به دلیل کاهش مصرف انرژی و زیبایی دوچندانی که به نورپردازی آشپزخانه می‌دهند بسیار مورد استقبال قرار گرفته شده اند.

7.توجه به مقیاس آشپزخانه

شما باید اطمینان حاصل کنید که نوری که انتخاب می‌کنید در آشپزخانه کوچک شما نامناسب به نظر نرسد. اگر از وسایلی استفاده کنید که به نسبت سنگین یا به نسبت سایز آشپزخانه، بسیار بزرگ باشند، بر محیط تسلط پیدا می‌کنند. از طرف دیگر، استفاده از وسایل تزئینی کوچک در یک آشپزخانه کوچک نیز باعث می‌شود آشپزخانه حتی کوچکتر به نظر برسد. پس هنگام انتخاب نور به ابعاد آشپزخانه توجه داشته باشید.

8.استفاده از نور برای جداسازی فضاهای همسان

اگر آشپزخانه شما یک راهرو باریک باشد و در انتهای آشپزخانه نیز میزصبحانه شما قرار گرفته باشد می‌توانید با نورپردازی آشپزخانه و استفاده از یک روشنایی آویز در بالای میز صبحانه آن مکان را به قسمتی مجزا از آشپزخانه تبدیل کنید، تا اتاقی مجزا به نظر آید.

12 ایده برای نورپردازی آشپزخانه
با کمک نورپردازی مناسب می‌توانید یک فضای کوچک را به دو قسمت متفاوت تقسیم کنید.

9.     استفاده از نور شمع

نورهای شمعی حس عاشقانه‌ای به فضای آشپزخانه می‌بخشند. هرچند باید در نظر داشته باشید که شدت نور این نوع نورپردازی به نسبت سایر موارد کمتر است. به همین جهت اگر به دنبال نور زیاد در آشپزخانه هستید به سراغ این نوع نور نروید.

10. استفاده از روشنایی هدفمند

گاهی لازم است نورپردازی آشپزخانه در نقاط خاصی صورت بگیرد و به نوعی متمرکز و هدفمند باشد. همانند زمانی که می‌خواهید بالای گاز و کانترهایی که اغلب برای پخت و پز غذا از آن‌ها استفاده می‌کنید نور بیشتری داشته باشند. یا دوست دارید حین شستشوی ظروف نور بیشتری در اطراف سینک ظرفشویی وجود داشته باشند. در این صورت باید نورها را به صورت هدفمند و فقط در جاهایی که تمایل دارید گاهی روشن و گاهی خاموش باشند استفاده کنید.

نورپردازی آشپزخانه
از نورهای LED زیر کابینت‌ها استفاده کنید.

11.استفاده از دیوارکوب

اگر آشپزخانه شما کوچک است و در مجاورت اتاق نشیمن قرار گرفته برای نورپردازی این مکان می‌توانید از یک یا دو عدد دیوارکوب برای تنظیم روشنایی محیط استفاده نمایید.

12.انتخاب‌های مینیمالیست

بسیاری از طراحان داخلی بر این باورند که آشپزخانه‌های کوچک با نورپردازی‌های مینیمالیستی همواره بهترین ظاهر را دارند. این کار به معنای انتخاب رنگ‌های کم‌رنگ است. علاوه بر اینها پایه‌ها یا آویزها در رنگ خنثی به روشن‌تر شدن محیط کمک می‌کنند. امروزه دکوراسیون مینیمال از جمله محبوب‌ترین دکوراسیون‌ها برای فضای آشپزخانه به شمار می‌رود.

نورپردازی آشپزخانه
آشپزخانه‌های کوچک با نورپردازی‌های مینیمالیستی همواره بهترین ظاهر را دارند.

سخن پایانی

نورپردازی آشپزخانه از جمله موارد مهمی است که هنگام بازسازی آشپزخانه باید دقت فراوانی به آن داشته باشید. نورپردازی صحیح می‌تواند جلوه و زیبایی کابینت‌های آشپزخانه را بیش از پیش نمایان کند و اگر آشپزخانه کوچکی دارید نورپردازی بهترین روشی است که به کمک آن می‌توانید فضای کوچک آشپزخانه را بزرگتر کنید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.