دکوراسیون مینیمال برای آشپزخانه مینیمال

ویژگی های آشپزخانه مینیمال: 7 نکته که باید بدانید

فهرست:

زیبایی در سادگی است. حتما شما هم این جمله را زیاد شنیده‌اید. زیبایی چیدمان وسایل منزل و آشپزخانه با ساده بودن وسایل و کاربردی بودن آنها معنا پیدا می‌کند. در چیدمان آشپزخانه به سبک مینیمال از هزینه‌های اضافی برای خرید وسایل غیرضروری هم جلوگیری خواهد شد. سادگی وسایل، تنوع بیشتری برای چیدمان وسایل در منزل فراهم می‌کند. ما در این مقاله قصد داریم به معرفی سبک مینیمال و ویژگی‌های آشپزخانه مینیمال بپردازیم؛ پس همراه ما باشید.

معرفی سبک مینیمال

واژه مینیمال یا مینیمالیسم به معنی ساده گرایی و کمینه گرایی است که در ساختار آن، پیچیدگی یا جزئیات غیرکاربردی وجود ندارد. سبک مینیمال برای اولین بار در زمینه نقاشی و مجسمه‌سازی مطرح شد و از همان ابتدا بیشتر در آلمان، اروپای شمالی و ژاپن مورد استفاده قرار گرفت.

از حال و پذیرایی گرفته تا آشپزخانه و اتاق خواب، می‌توان همه را به سبک مینیمال طراحی کرد. برای آشنا شدن با ویژگی‌های آشپزخانه مینیمال دانستن نکات زیر خالی از لطف نیست.

دکوراسیون مینیمال برای آشپزخانه

در چیدمان آشپزخانه به سبک مینیمال، وسایل اضافی جایی ندارند و هر وسیله‌ای در جای اصلی خود قرار می‌گیرد. المان اصلی در آشپزخانه مینیمال، وجود نور فراوان است. ویژگی‌های اصلی آشپزخانه مینیمال عبارت‌اند از:

 • استفاده از لوازم تمیز و ساده در آشپزخانه:  منظور از تمیز بودن لوازم آشپرخانه انتخاب وسایلی ساده با رنگ‌های آرام و خنثی است.
 • انتخاب سطوح صاف برای چیدمان: پیشخوان آشپزخانه، مهم ترین قسمت در فضای آشپزخانه به شمار می‌رود. استفاده از پیشخوان یا کانتر همرنگ، موجب بوجود آمدن فضایی زیبا و منحصر به فرد خواهد شد.
 • استفاده از رنگ‌ های خنثی: استفاده از رنگ های خنثی مهم ترین ویژگی آشپزخانه مینیمال به حساب می‌آید. رنگ‌های کرم، سفید و خاکستری روشن بهترین پالت رنگ برای این سبک از آشپزخانه محسوب می‌شوند. استفاده از این رنگ‌ها به دلیل ایجاد تمرکز و آرامش است. رنگ سفید محبوب ترین رنگ در سبک مینیمال است؛ زیرا باعث بزرگتر و دلباز شدن آشپزخانه می‌گردد.

رنگ سفید باید رنگ غالب در آشپزخانه باشد و استفاده از رنگ‌های گلبهی، کرم و مغزپسته‌ای موجب فانتزی شدن آَشپزخانه شما خواهد شد.

دکوراسیون مینیمال برای آشپزخانه مینیمال
در دکوراسیون مینیمال آشپزخانه رنگ سفید رنگ غالب است.
 • انتخاب نورپردازی درست: اصلی‌ترین بخش سبک مینیمال، نور پردازی است. اهمیت این عامل به قدری است که عدم وجود نور کافی، سبک را تغییر می‌دهد. استفاده از هالوژن و نورهای غیرمستقیم و حتی استفاده از نورهای مخصوص در طراحی کابینت، بهترین انتخاب برای نورپردازی آشپزخانه به سبک مینیمال هستند.
 • برای دیوارهای آشپزخانه، از کاغذ دیواری با طرح‌های ساده و رنگ‌های ملایم، کاشی یا سرامیک استفاده کنید. با نصب قفسه علاوه بر ایجاد زیبایی، دکوراسیون آشپزخانه به سبک مینیمال نیز نزدیک‌تر خواهید شد.
 • انتخاب اکسسوی درست: برای استفاده از اکسسوری یا لوازم زینتی در آشپزخانه مینیمال سنگ مرمر یکی از بهترین گزینه‌هاست. استفاده از سنگ مرمر بر روی کانتر یا اطراف سینک فضای زیبایی را بوجود می‌آورد.
 • استفاده از کابینت مینیمال: برای طراحی آشپزخانه به سبک مینیمال، باید از کابینت‌های جادار، ساده و توکار استفاده کرد؛ منظور از کابینت توکار، کابینتی است که لوازم درونی آن قابل مشاهده نباشند. فضای درونی این کابینت‌ها نسبت به سایر کابینت‌ها بیشتر هستند تا تمامی لوازم آشپزخانه درون آن‌ها قرار بگیرند. علاوه بر اینها دستگیره مخفی کابینت یکی از المان‌هایی است که در تعریف کابینت‌ مینیمال به آن اشاره می‌شود.
 • ‌ کانون توجه در آشپزخانه‌های مینیمال اغلب به سمت میز نهار خوری، اجاق گاز یا جزیره وسط آشپزخانه است. با کاشی کاری کف آشپزخانه یا استفاده از یک سینک سنگی سفید جذابیت بیشتری به این نوع آشپزخانه‌ها می‌بخشد.
 • چیدن یک یا دو مورد از وسایل مصرفی برقی روزانه بر روی کانتر: از چیدن لوازم برقی بر روی کانتر یا پیشخوان آشپزخانه پرهیز کنید و تنها وسایلی را که روزانه با آنها سروکار دارید را، روی پیشخوان نگه دارید و مابقی وسایل را در کابینت جای دهید.
 • انتخاب لوازم توکار: برای مینیمال بودن آشپزخانه خود، از لوازم توکار نیز هود توکار، شیرآلات مخصوص سبنگ ظرفشویی و… استفاده نمایید.
 • کاربرد چوب در آشپزخانه‌های مینیمال: استفاده از چوب‌های طبیعی و رنگ روشن بر زیبایی این آشپزخانه‌ها می‌افزاید.
دکوراسیون مینیمال در آشپزخانه مینیمال
کابینت‌های چوبی یا طرح چوب در آشپزخانه با دکوراسیون مینیمال بسیار پرکاربرد است.

7 نکته برای داشتن آشپزخانه مینیمال

 1. از تعدد ظروف و وسایل اضافی خودداری کنید. نگاهی به وسایل آشپزخانه خود بیندازید و ظروف و لوازم برقی که از آنها استفاده نمی‌کنید را کنار بگذارید یا به شخصی نیازمند هدیه دهید. مهم ترین نکته برای داشتن آشپزخانه مینیمال ایجاد فضای خالی تا حد امکان است. همانطور که قبلا هم اشاره کردیم از کابینت‌های توکار استفاده کنید. برای مثال اگر اهل آشپزی زیاد و شیرینی پزی نیستید داشتن وسایلی نظیر باکس چاقو، فر، دستگاه اسپرسوساز، پلوپز و لیوان و بشقاب زیاد تنها فضای زیادی از آشپزخانه را اشغال مخواهد کرد.
 2. از یک پالت رنگی ثابت و خنثی استفاده کنید. به گفته آپارتمان تراپان، استفاده از این نوع رنگ‌ها باعث می‌شود، آشپزخانه بزرگتر و جادارتر از آنچه که هست، بنظر برسد.
 3. سادگی را در دکوراسیون مینیمال آشپزخانه حفظ کنید. شیرآلات براق و کرومی که حس مدرنی به آشپزخانه می‌دهند، گزینه خوبی برای آشپزخانه های مینیمال نیستند.
 4. از دستگیره‌های توکار برای کابینت‌ها کمک بگیرید. برای این کار می‌توانید درهای کابینت خود را با در کابینت های ساده تک رنگ و بدون دستگیره جابه‌جا کنید. استفاده از دستگیره هایی که به صورت یک نوار ساده هستند هم، گزینه مناسبی برای درهای کابینت به شمار می‌روند. تغییر دستگیره کابینت یکی از روش‌های مقرون به صرفه ایجاد تغییرات و بازسازی کم هزینه آشپزخانه به شمار می‌رود.
 5. هر یک از وسایل آشپزخانه در جای مناسب خود قرار دهید. آشپزخانه ها به سرعت تبدیل به مناطقی شلوغ و پر وسیله می‌شوند. هرچیزی که متعلق به آشپزخانه نیست را در فضای مناسب خودش قرار دهید. برای جلوگیری از آشپزخانه شلوغ، کابینت و کشویی را برای هر یک از ظروف مثلا ظروف نقره یا لیوان و بشقاب در نظر بگیرید و مواد غذایی را درون کابینت یا قفسه‌ها نگه دارید.
 6. پیشخوان آشپزخانه را خلوت کنید. وسایل پرکاربرد روزانه نظیر توستر، قهوه ساز، ظروف ادویه فضای زیادی را روی کابینت یا پیشخوان اشغال می‌کنند. یک فضای مناسبی مانند یک کابینت برای دسترسی راحت به این وسایل در نظر بگیرید و حتی الامکان پیشخوان کابینت‌ها را ساده و بدون وسایل نگه دارید.
 7. به تمام وسایل اضافی در آشپزخانه “نه” بگویید و فقط وسایل یا سایر ملزومات آشپزخانه که کاربرد دارند را نگه دارید. برای مثال اگر مجموعه‌ای از چاقوها را دارید، فقط چندتایی که کاربرد بیشتری دارند و به اصطلاح دم دستتان هستند را نگه داشته و مابقی را کنار بگذارید.

ایده‌هایی برای طراحی آشپزخانه مینیمال

در ادامه شما برخی از طراحی‌های جذاب و دیدنی آشپزخانه مینیمال را خواهید دید که می‌توانند ایده‌های خوبی برای تغییر دکوراسیون یا بازسازی آشپزخانه شما باشند.

آشپزخانه مینیمال با کابینت‌های سفید
آشپزخانه مینیمال با کابینت‌های سفید

 استفاده از کابینت‌های سفید و تماما توکار موجب زیبایی و مینیمال شدن آشپزخانه شده است. استفاده از پیشخوان جزیره‌ای برای جدا شدن فضای آشپزخانه از پذیرایی است.

آشپزخانه مینیمال به سبک اسکاندیناوی
آشپزخانه مینیمال به سبک اسکاندیناوی

همیشه قرار نیست طراحی آشپزخانه مینیمال با یک رنگ انجام شود، شما با خلاقیت خودتان می‌توانید رنگ‌های بیشتری به آن اضافه کنید.

دکوراسیون مینیمال برای خانه
ترکیب کردن فضای اتاق با آشپزخانه در دکوراسیون مینیمال

از ویژگی‌های دکوراسیون مینیمال قابلیت ترکیب دو فضای متفاوت با هم است، همانند این دکوراسیون که به خوبی آشپزخانه و نشیمن را در یک فضای کوچک با هم ترکیب کرده است.

گل و گیاه در آشپزخانه مینیمال
گل و گیاه در آشپزخانه مینیمال

گیاهان به دکوراسیون مینیمال آشپزخانه شما رنگ خاصی می‌بخشند.

سخن آخر

با طراحی فضای آشپزخانه به سبک مینیمال، همواره از زیبایی و سادگی آشپزخانه خود لذت خواهید برد. با رعایت چند نکته ساده می‌توانید علاوه بر دسترسی داشتن به وسایل خود در کابینت ها، از حضور و تجمع وسایل اضافی بر روی پیشخوان کابینت ها هم پیشگیری خواهید کرد؛ با این کار هزینه های خرید وسایل اضافی هم کم خواهد شد. علاوه بر نکات بالا شما چه نکاتی را در طراحی آشپزخانه مینیمال می‌شناسید؟ خوشحال می‌شویم نظرات خود را با ما و خوانندگانمان به اشتراک بگذارید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.