کابینت جزیره یا آیلند چیست؟ | آشنایی با کاربرد انواع جزیره آشپزخانه

انواع آیلند یا کابینت جزیره؛ مصارف و سبک های آن

فهرست:

کابینت جزیره یا آیلند یکی از تاثیرگذارترین عناصر در جذابیت و زیبایی دکوراسیون آشپزخانه است که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است. جزیره آشپزخانه در واقع یک کابینت میزی شکل است که در وسط آشپزخانه قرار می‌گیرد و کاربری‌های مختلفی دارد. کابینت جزیره می‌تواند متناسب با متراژ آشپزخانه شما کوچک یا بزرگ طراحی شود و از آن به عنوان میز غذاخوری، انبار وسایل آشپزخانه، پیشخوان پخت و پز و یا قرار گیری سینک بر روی آن استفاده کرد. در ادامه با صفر تا صد هر آنچه در ارتباط با کابینت جزیره باید بدانید، با شما همراه هستیم. مجموعه دکوراسیون داخلی نیکاس یکی از پیشتازان صنعت ساخت و اجرای کابینت آشپزخانه در ایران است. برای دیدن پروژه‌های نیکاس و خدمات آن به بخش‌های مربوطه آن از سربرگ سایت مراجعه کنید.

کابینت جزیره یا آیلند چیست؟

آشپزخانه دیگر مانند گذشته تنها برای پخت و پز استفاده نمی‌شود و می‌تواند محلی برای جمع شدن افراد خانواده باشد. استفاده از آیلند یا کابینت جزیره این شرایط را فراهم می‌کند تا افراد  درون آشپزخانه دور هم جمع شوند و از آن به عنوان میز استفاده کنند.

در واقع با استفاده از جزیره می‌توانید فضایی متفاوت در دکوراسیون آشپزخانه خود ایجاد کنید. اگر به دنبال داشتن آشپزخانه‌ای منحصر به فرد هستید، پیشنهاد می‌کنیم از کابینت جزیره غافل نشوید.

کابینت جزیره آشپزخانه کارکردهای متفاوتی دارد. ممکن است از آن کابینت تنها به عنوان فضایی برای قرار دادن ظروف و وسایل آشپزخانه استفاده کرد یا به عنوان المانی جهت تعیین حریم آشپزخانه باشد. جزیره آشپزخانه این قابلیت را دارد که به عنوان میز ناهارخوری نیز مورد استفاده قرار گیرد.

مزایای استفاده از کابینت جزیره یا آیلند

موارد استفاده از آیلند یا کابینت جزیره

همانطور که گفته شد جزیره آشپزخانه موارد مصرف متنوعی دارد که در ادامه به صورت کامل به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

جزیره مخصوص کار

کابینت جزیره یا آیلند مخصوص کار که به عنوان میز کار نیز شناخته می‌شود از سبک‌های روستایی الهام گرفته شده است. در این نوع جزیره باید از ارتفاع استانداردی استفاده کرد تا کار کردن بر روی آن راحت‌تر باشد. مرتب نگه داشتن این نوع جزیره آشپزخانه کاری دشوار است. استفاده از سنگ کابینت مرغوب نیز در این کاربری اهمیت زیادی دارد؛ چرا که میزان استفاده آن متفاوت از سایر کاربری‌ها است و باید مقاومت قابل قبولی داشته باشد.

معایب جزیره آشپزخانه

جزیره مخصوص انبار وسایل آشپزخانه

اگر میزان کابینت‌های آشپزخانه شما کم است و یا وسایل زیادی دارید که جایی برای انبار آن ندارید، می‌توانید از جزیره برای انبار کردن وسایل خود استفاده کنید. این نوع جزیره مشابه یک کابینت ثابت است و باید مقدار کابینت و کشو آن بر اساس نیاز شما طراحی شود. اگر نیاز به طراحی و یا ساخت کابینت جزیره دارید، کافی است با مجموعه نیکاس تماس بگیرید. نیکاس در زمینه طراحی و ساخت انواع کابینت آشپزخانه تجربه زیادی دارد و بهترین آن را برای شما می‌سازد.

جزیره ذخیره سازی وسایل آشپزخانه

جزیره مخصوص شست و شو

برخی از افراد ترجیح می‌دهند از جزیره به عنوان کابینت دارای سینک ظرفشویی استفاده کنید. برای این کار باید لوله کشی آب و فاضلاب را تا محل کابینت جزیره ادامه داد. توجه کنید که درون سینک روی جزیره نمی‌توانید ظروف نشسته زیادی به مدت طولانی قرار دهید؛ چرا که جلوه آشپزخانه شما را از بین می‌برد. اگر متراژ آشپزخانه شما بزرگ است، پیشنهاد می‌کنید ایده ساخت آشپزخانه مطبخ دار را فراموش نکنید.

کابینت جزیره سینک دار

جزیره مخصوص آشپزی

بسیاری از افراد که در آشپزخانه مشغول آشپزی هستند ترجیح می‌دهند بر کلیه فضاهای خانه خود تسلط داشته باشند؛ به عنوان مثال همزمان با آشپزی تلویزیون نگاه کنند یا با سایر افراد خانواده هم صحبت شود. در اینجاست که اهمیت استفاده از اجاق گاز بر روی کابینت جزیره مشخص می‌شود. با این کار آشپز می‌تواند در وسط آشپزخانه قرار بگیرد و بدون جابجایی‌های مکرر، تسلط کافی به دیگر فضا‌ها داشته باشد. مشکلی که در آیلند با اجاق گاز وجود دارد ریخت و پاش زیاد آن است. همچنین پیش از طراحی این نوع کابینت آیلند باید فکری به حال هود آن کنید تا بوی غذا و دود ناشی از آن در فضای خانه محبوس باقی نماند.

این نوع کابینت‌های جزیره‌ای نیاز به داشتن تخصص کافی و دانش در این زمینه دارند. پس بهتر است با متخصصین این حوزه مشورت کنید. مشاوران نیکاس می‌توانند شما را برای داشتن جزیره آشپزخانه مخصوص پخت و پز راهنمایی کنند.

جزیره با اجاق گاز

جزیره مخصوص میز ناهار خوری

برخی از افراد ترجیح می‌دهند به جای استفاده از میز ناهارخوری از آیلند یا کابینت جزیره با قابلیت نشستن و سرو غذا استفاده کنند. با این کار شما آشپزخانه‌ای لوکس‌تر و شکیل‌تر خواهید داشت چرا که تمام عناصر آشپزخانه شما با هم هم‌خوانی دارند.

توجه به میزان فضای کافی برای قرار گیری افراد بر روی صندلی و راحتی حرکت پا و دست‌‌های آن‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. حداقل فاصله‌ای که برای قرا گیری صندلی و فرد روی آن باید در نظر گرفته شود، 60 سانتی‌متر است.

جزیره مخصوص میز غذاخوری

جزیره آشپزخانه همه کاره

کابینت جزیره یا آیلند با توجه به فضای در دسترس و نیز سبک طراحی می‌توانند یک یا چند کاربرد گفته شده در بالا را داشته باشند. از یک جزیره آشپزخانه می‌توان هم به عنوان فضایی برای نشستن استفاده کرد و هم فضایی برای پخت و پز، شست و شو، انبار وسایل آشپزخانه و یا میز کار؛ این ویژگی‌ها به طراحی شما و نیز فضای شما وابسته است.

کابینت جزیره آشپزخانه همه کاره

اگر بر روی جزیره خود هم به عنوان پیشخوان پخت و پز و شست و شو استفاده می‌کنید و هم به عنوان میز غذاخوری، بهتر است که سطح پیشخوان کار از سطح غذاخوری شما پایین‌تر باشد تا بدون مزاحمت و امنیت خاطر از آن استفاده کنید.

طراحی و ساخت کابینت جزیره

انواع شکل های جزیره آشپزخانه

جزیره آشپزخانه باید به بهترین شکل ممکن طراحی شود تا علاوه بر زیبایی، کارایی خود را نیز حفظ کند. در ادامه با انواع شکل کابینت جزیره آشنا خواهیم شد. اگر نمی‌دانید چه کابینت جزیره‌ای برای شما مناسب است، می‌توانید از نیکاس کمک بگیرید.

جزیره آشپزخانه خطی

جزیره آشپزخانه خطی مرسوم‌ترین طراحی کابینت جزیره است که در بیشتر طراحی‌ها و آشپزخانه‌ها ملاحظه می‌کنید. سبک‌های طراحی این نوع جزیره می‌تواند متناسب با سبک سایر کابینت‌های شما باشد و تمام کاربری‌های گفته شده در بالا را شامل شود.

جزیره آشپزخانه خطی

جزیره آشپزخانه ال شکل

چیدمان L شکل کابینت جزیره نیز می‌تواند ایده جذابی باشد. این طراحی آیلند می‌تواند در آشپزخانه‌های U شکل یا آشپزخانه‌های L شکل چشم نواز باشد. با این کار شما می‌توانید جزیره بزرگتری داشته باشید و هر کاربری که نیاز دارید را در آن جای دهید.

جزیره آشپزخانه L شکل

جزیره آشپزخانه T شکل

در طراحی این آیلند این طور بنظر می‌رسد که وسط دو میز که عمودی و افقی در کنار هم قرار گرفتند را به هم چسبانده‌اید. با این کار می‌توانید کاربری فضای جزیره خود را افزایش دهید. در قسمت بالایی T می‌توانید به عنوان میز کار یا فضای پیشخوان پخت و پز یا شست و شو استفاده کنید و از قسمت پایینی آن به عنوان میز ناهارخوری بهره بگیرید.

جزیره آشپزخانه T شکل

جزیره آشپزخانه منحنی شکل

اگر به دنبال آشپزخانه‌ای خاص هستید و انحنا در دیگر المان‌های دکوراسیون داخلی شما لحاظ شده است، می‌توانید از کابینت جزیره انحنا دار استفاده کنید. با این کار حس پویایی و حرکت را در آشپزخانه خود زنده می‌کنید. همچنین می‌توانید بر کلیه بخش‌های جزیره آشپزخانه خود تسلط داشته باشید.

جزیره آشپزخانه منحنی شکل

نکات مهم در طراحی کابینت جزیره آشپزخانه

فراموش نکنید که سبک طراحی کابینت جزیره باید تماما با سبک دکوراسیون و کابینت‌های دیگر آشپزخانه یکی باشد؛ مگر اینکه بخواهید آشپزخانه‌ای خاص و چالش برانگیز داشته باشید.

برای انتخاب رنگ کابینت جزیره می‌توانید دنباله روی رنگ کابینت‌های دیگر باشید و یا اینکه از رنگی مکمل یا متضاد که آشپزخانه‌ای زیبا برای شما به ارمغان بیاورد، استفاده کنید.

اگر قصد دارید از کابینت جزیره خود به عنوان میز غذاخوری استفاده کنید، باید در زیر صفحه روی کابینت فضایی برای قرار دادن صندلی‌‌ها و نشستن وجود داشته باشد.

در برخی از طراحی‌ها اجاق گاز تو کار یا سینک ظرفشویی را بر روی کابینت جزیره قرار می‌دهند؛ برای اینکار لازم است که لوله کشی‌های آب و گاز با رعایت اصول ایمنی در زیر کابینت اجرا شود. در بالای اجاق گاز روی جزیره نیز لازم است که از هود سقفی استفاده شود تا بوی و دود ناشی از پخت و پز به بیرون هدایت شود.

نکته جالبی که در مورد کابینت جزیره وجود دارد و شاید از آن بی اطلاع باشید، اضافه کردن یراق آلات چرخ به کابینت جزیره برای جابجایی آن است. در صورتی که در زیر جزیره آشپزخانه از چرخ استفاده کنید، به راحتی می‌توانید آن را جابجا کرده و در محل مورد نظرتان ثابت کنید. توجه کنید که جزیره ‌ی که دارای اجاق گاز یا سینک ظرفشویی باشد، به دلیل وجود لوله کشی‌های گاز یا آب از این قابلیت بی بهره است.

جزیره چرخ دار

آیلند یا کابینت جزیره را کجای آشپزخانه بگذاریم؟

برای پرسش به پاسخ بالا مهم‌ترین نکته توجه به متراژ و نوع پلان آشپزخانه شما است. به عنوان مثال اگر آشپزخانه شما کوچک باشد بهتر است کابینت جزیره را در مرز بین آشپزخانه و نشیمن یا پذیرایی خود قرار دهید. در این صورت جزیره به عنوان المانی جهت جداسازی فضاها کاربرد دارد و یا می‌توانید به عنوان میز غذاخوری از آن استفاده کنید.

اگر متراژ آشپزخانه شما بالا است با توجه به پلان آشپزخانه خود باید جزیره را در محل مناسب قرار دهید. بهترین مکان برای قرار دادن جزیره آشپزخانه وسط آن است. تا دسترسی به همه فضاها به آن به یک مقدار باشد.

اگر در جزیره خود سینک و یا اجاق گاز تعبیه کرده‌اید باید به مثلث کار آشپزخانه توجه زیادی کنید. به نحوی که امکان جابجایی بین سه عنصر اصلی آشپزخانه «اجاق گاز، یخچال و سینک ظرفشویی» فراهم باشد.

جزیره آشپزخانه و کابینت جادار

ارتفاع مناسب برای کابینت جزیره یا آیلند چقدر باید باشد؟

ارتفاع استاندارد طراحی کلیه کابینت‌های آشپزخانه از جمله آیلند برابر 90 سانتی متر است. در صورتی که می‌خواهید به عنوان سطح کار و میز کار از آن استفاده کنید، برای راحتی بیشتر می‌توانید آن را 75 تا 80 سانتی متر نیز در نظر بگیرید.

در صورتی که قصد دارید از کابینت جزیره به عنوان میز غذاخوری استفاده کنید، فراموش نکنید که سطح پیشخوان آیلند از سطح نشیمن صندلی شما باید 30 سانتی متر بالاتر باشد. رعایت این فاصله برای هر ارتفاع از جزیره آشپزخانه الزامی است.

ارتفاع مناسب برای کابینت جزیره
برای ساخت کابینت جزیره باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

کابینت جزیره باید متناسب با ابعاد آشپزخانه شما باشد. این کابینت کاربردی نیز باید مطابق سبک طراحی دیگر کابینت‌ها ساخته شود و رنگ آن مشابه یا متضاد (مکمل) باشد. ارتفاع آن را می‌توان هم ارتفاع کابینت‌های دیگر یا از آن کم‌تر در نظر گرفت.

جزیره آشپزخانه چه کاربردهایی دارد؟

از کابینت جزیره می توان به عنوان میز غذاخوری، پیشخوانی برای شست و شو و پخت و پز،همچنین کابینتی برای انبار وسایل آشپزخانه استفاده کرد.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای‌ها 1

هنوز امتیازی ثبت نشده

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.