آشپزخانه مطبخ دار یا آشپزخانه گرم | اصول طراحی آشپزخانه کثیف

چرا باید از مطبخ یا آشپزخانه گرم استفاده کرد؟

فهرست:

آشپزخانه کثیف به آشپزخانه ای گفته می‌شود که برای پخت و پز غذاهای بودار و سرخ کردنی و نیز شست و شوی ظروف به دور از آشپزخانه اصلی یا آشپزخانه تمیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مقاله قصد داریم به معرفی آشپزخانه تمیز و کثیف بپردازیم و بیان کنیم که تفاوت آشپزخانه گرم و سرد چیست. اگر قصد طراحی آشپزخانه مطبخ دار را دارید، می‌توانید با مجموعه دکوراسیون داخلی نیکاس تماس بگیرید، تا طراحان ما بهترین طراحی آشپزخانه مطبخ دار را برای شما انجام دهند. برای آشنایی با روند کاری نیکاس می‌توانید از پروژه‌های نیکاس دیدن کنید تا بتوانید بهتر تصمیم گیری کنید.

تفاوت آشپزخانه سرد و گرم چیست؟

از آنجایی که آشپزخانه‌های امروزی به صورت آشپزخانه اپن دار یا آشپزخانه با جزیره ساخته می‌شوند، دیگر حریمی بین فضای پذیرایی و آشپزخانه وجود نخواهد داشت. به این ترتیب نمی‌توان بدون دغدغه ظرف‌های کثیف را درون سینک آشپزخانه قرار داد یا اقدام به پخت و پزهای بودار در حضور مهمان کرد. آشپزخانه گرم یا آشپزخانه مطبخ دار همان فضایی است که به آسانی می‌تواند این مشکل را حل کند.

آشپزخانه گرم که با نام آشپزخانه کثیف نیز شناخته می‌شود و در واقع یک آشپزخانه مخفی است که با فراهم کردن امکان پخت و پز غذا و شست و شوی ظروف، آشپزخانه سرد یا آشپزخانه تمیز را به صورت مرتب نگه می‌دارد. در واقع آشپزخانه سرد که در دید مهمان و افراد خانواده است، دیگر بهم ریختگی ندارد و به عنوان یک فضای دکوراسیونی جذاب عمل خواهد کرد.

وجود هر دو آشپزخانه سرد و گرم در هر خانه‌ای لازم و ضروری است. در ادامه بیشتر با این دو آشپزخانه آشنا خواهیم شد.

آشپزخانه سرد و گرم چیست؟ | ساخت کابینت آشپزخانه

آشپزخانه سرد یا آشپزخانه تمیز چیست؟

آشپزخانه تمیز یا آشپزخانه سرد به آشپزخانه‌ای گفته می‌شود که در آن پخت و پزی انجام نمی‌شود و بیشتر به صورت یک فضای دکوراتیو مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مفهوم به این معنا نیست که در آشپزخانه تمیز هیچ گونه ابزار و تجهیزاتی وجود ندارد؛ بلکه می‌توان گفت که نوع تجهیزات موجود در آشپزخانه تمیز با آن چه در آشپزخانه کثیف وجود دارد، متفاوت است.

اجاق گازی که در آشپزخانه سرد مورد استفاده قرار می‌گیرد، بیشتر برای گرم کردن غذا یا سرو چایی است. همچنین سینک موجود در این آشپزخانه برای شستن تعداد محدودی از ظروف به کار برده می‌شود. در آشپزخانه سرد تجهیزاتی دیگری مانند فر و مایکروفر توکار، یخچال و یا فریزر استفاده می‌شوند؛ بهتر است در خرید این تجهیزات سلیقه به خرج دهید و با کیفیت‌ترین آن را خریداری کنید چرا که قرار است همیشه در جلوی دید باشند.

آشپزخانه تمیز چیست و تفاوت آن با با آشپزخانه کثیف چیست؟

آشپزخانه مطبخ دار یا گرم چیست؟

همانطور که گفته شد به آشپزخانه مطبخ دار، آشپزخانه گرم یا آشپزخانه کثیف نیز می‌گویند. این آشپزخانه از فضای آشپزخانه اصلی جدا بوده و دیدی از پذیرایی یا دیگر فضا‌ها به آن وجود ندارد. بر خلاف آشپزخانه سرد، ظاهر و زیبایی در آشپزخانه کثیف اهمیت زیادی ندارد و بیشتر کاربری آن مدنظر است.

دلیل اصلی طراحی آشپزخانه مطبخ دار، بهبود کاربری و زیبایی آشپزخانه سرد است. به این ترتیب بوی غذا در فضای اصلی خانه نمی‌پیچید و مجبور نخواهید بود آشپزخانه سرد خود را کثیف و نامرتب ببینید. بهترین مکان برای آشپزخانه مخفی، مکانی همجوار یا در امتداد آشپزخانه سرد است تا بتوان به صورت بهینه از دو آشپزخانه به صورت همزمان استفاده کرد.

از آنجایی که بار اصلی آشپزخانه (پخت و پز و شست و شو) بر عهده آشپزخانه کثیف است، لازم است نورگیری و تهویه مناسبی برای آن در نظر گرفته شود. به صورت معمول فضایی که برای آشپزخانه کثیف در نظر گرفته می‌شود، نسبت به آشپزخانه تمیز کم‌تر است. از جمله وسایلی که در مطبخ آشپزخانه قرار می‌گیرد می‌توان به سینک ظرفشویی، ماشین لباسشویی یا ظرفشویی، اجاق گاز، آبگرمکن یا پکیج و … که جنبه کاربردی دارند، اشاره کرد.

آشپزخانه مطبخ دار | آشپزخانه مخفی چیست؟

نکات مهم در طراحی آشپزخانه گرم

همانطور که گفته شد، طراحی آشپزخانه مطبخ دار برای پخت و پز و شستشو کاربردی انجام می‌شود به همین دلیل بیشتر در معرض آلودگی و کثیفی است. در طراحی و تهیه وسایل آشپزخانه باید به جنس، شستشوی آسان، نظافت راحت وسایل و … توجه زیادی شود.

طراحی آشپزخانه گرم و ابعاد آن باید بر اساس نیاز شما طراحی شود. به عنوان مثال اگر پخت و پز شما زیاد نیست، لازم نیست که فضای زیادی را به مطبخ آشپزخانه اختصاص دهید و برعکس.

اگر فضای آشپزخانه کثیف شما ابعاد کوچکی داشت، می‌توانید تجهیزاتی مانند ماشین ظرفشویی و یا ماشین لباسشویی خود را در آشپزخانه اصلی قرار دهید. سینک کاربردی و اجاق گاز به همراه فر از وسایل ضروری و اصلی آشپزخانه کثیف هستند، پس باید دسترسی به آن‌ها به آسانی فراهم باشد.

در انتخاب سبک کابینت آشپزخانه کثیف و تمیز می‌توانید برای زیبایی بیشتر، هماهنگی را رعایت کنید. اگر متریال به کار برده شده در آشپزخانه اصلی شما گران قیمت هستند، الزامی نیست که در مطبخ خود نیز از متریال گران قیمت استفاده کنید.

برای اینکه دسترسی راحت‌تری میان آشپزخانه سرد و آشپزخانه گرم فراهم کنید، می‌توانید آن‌ها را در همجواری یکدیگر طراحی کنید.

آشپزخانه کثیف یا مطبخ | اصول طراحی آشپزخانه مطبخ دار

ابعاد مورد نیاز برای طراحی آشپزخانه مطبخ دار چقدر است؟

از آشپزخانه مطبخ دار معمولا در خانه‌های با متراژ بالا استفاده می‌شود اما اگر خانه شما هم کوچک باشد، نگران نباشید. با مشاوره گرفتن از متخصصین این حوزه می‌توانید همزمان آشپزخانه گرم و سرد را در خانه خود داشته باشید. برای رسیدن به این هدف می‌توانید از متخصصین با تجربه ما در مجموعه طراحی داخلی نیکاس کمک بگیرید.

به صورت معمولا حدود 15 ال 20 متر مربع از فضای یک خانه معمولی به آشپزخانه اختصاص داده می‌شود که از این مقدار حدود 6 متر مربع را می‌توان به آشپزخانه گرم اختصاص داد.

متراژ آشپزخانه کثیف | مطبخ در آشپزخانه چیست؟
در آشپزخانه گرم از چه لوازمی باید استفاده کرد؟

از آنجایی که آشپزخانه کثیف برای انجام فعالیت پخت و پز غذاهای بودار و شستشو ظروف استفاده می‌شود، لوازمی مانند اجاق گاز، سینک ظرفشویی، ماشین ظرفشویی و … می‌توانند مهم‌ترین وسایل آن باشند. همچنین استفاده از تعداد کابینت لازم برای آشپرخانه مطبخ دار اهمیت دارد.

متراژ آشپزخانه کثیف چقدر است؟

طراحی آشپزخانه گرم و ابعاد آن باید بر اساس نیاز شما طراحی شود. اگر میزان پخت و پز شما زیاد نیست، لازم نیست که فضای زیادی را به مطبخ آشپزخانه اختصاص دهید و برعکس. به طور کلی می‌توان از 15 تا 20 مترمربع مساحت یک آشپزخانه، 6 مترمربع آن را به مطبخ آشپزخانه اختصاص داد.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای‌ها 1

هنوز امتیازی ثبت نشده

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.