صفر تا صد کابینت سوپری آشپزخانه

انواع کابینت سوپری و کاربردهای آن در کلاس های مختلف

فهرست:

کابینت سوپر مارکت یا کابینت سوپری یک انبار متحرک با تعداد قفسه‌های سفارشی سازی شده است که از جمله تجهیزات و اکسسوری‌های آشپزخانه به شمار می‌روند. سوپر مارکت کابینتی قابلیت اجرا در تمام سبک‌ها و متراژ‌های آشپزخانه را دارند و در کنار یخچال، کابینت‌های کمدی و یا در کنار گاز قرار می‌گیرند. بنابراین نمی‌توان برای ابعاد سوپر مارکت عدد ثابتی را در نظر گرفت. برای اینکه سبدهای سوپر مارکتی در کابینت آشپزخانه بهترین کارایی خود را داشته باشند و کابینت سوپری به صورت اصولی طراحی شود لازم است با متخصصین این حوزه تماس بگیرید. مجموعه دکوراسیون داخلی نیکاس یکی از با تجربه‌ترین مجموعه‌های ساخت کابینت آشپزخانه، کمد دیواری و درب ساختمانی است که می‌تواند شما را برای داشتن یک آشپزخانه ایده آل یاری کند. برای این که با مجموعه ما بیشتر آشنا شوید، می‌توانید از صفحه خدمات و پروژه های نیکاس دیدن کنید.

کابینت سوپر مارکت و سبد سوپری مورد استفاده در آن

از نمونه سوپری‌های آشپزخانه که جز تجهیزات کابینت آشپزخانه به شمار می‌روند و آسایش را برای استفاده کنندگان آن فراهم می‌کنند، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • سوپری سبد جا ادویه ای
  • سبد ریلی چند منظوره سوپری
  • سبد سوپری یخچالی (نگهداری مواد غذایی خشک)
  • سبد سوپری برای مواد شوینده
  • سبد سوپری برای نگهداری سیب زمینی و پیاز
  • سبد سوپری ظروف آشپزخانه

از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که برای سوپر مارکت کابینتی می‌توان بر شمرد این است که این کابینت‌ها را حتی در فضاهایی که غیر قابل دسترس هستند نیز می‌توان استفاده کرد؛ به عنوان مثال اگر آشپزخانه شما کوچک باشد و فضایی برای ساخت کابینت سوپر مارکتی نداشته باشید، می‌توانید از زیر پله خود جهت طراحی و ساخت کابینت سوپری استفاده کنید. در ادامه بیشتر با انواع کابینت سوپری آشپزخانه آشنا خواهیم شد.

کابینت سوپر مارکت آشپزخانه | طراحی و اجرا کابینت آشپزخانه

کابینت سوپری کنار یخچال

به کابینت‌های کمدی با سبد سوپری که برای نگهداری مواد غذایی در کنار یخچال طراحی و ساخته می‌شوند، کابینت سوپری کنار یخچال یا کابینت یخچالی گفته می‌شود. دلیل طراحی این کابینت در کنار یخچال این است که مواد خشک قابل نگهداری در دمای محیط، در نزدیکی دیگر مواد غذایی قرار گیرد. همچنین به دلیل اینکه ساختار کابینت سوپری شبیه کابینت‌های کمدی است، طراحی ایستاده آن در کنار ساختار ایستاده یخچال باعث زیبایی بصری می‌شود.

طراحی این سبد سوپری به گونه‌ای است که سبد را می‌توان بر روی درب کابینت نصب کرد و سبدهای داخلی را با استفاده از یک اهرم به درب متصل نمود. زمانی که درب به سمت بیرون کشیده می‌شود، اهرم سبد از داخل بدنه کابینت به سمت جلو هدایت شده و دسترسی به مواد انبار شده در آن برای شما فراهم می‌شود.

کابینت سوپر مارکت کنار یخچال | کابینت یخچالی
شما می‌توانید کابینت سوپر مارکت کنار یخچال خود را متناسب با فضای آشپزخانه و ست کابینت‌های خود طراحی و اجرا کنید. برای نصب سبد سوپری کابینت حتما از متخصصین آن کمک بگیرید تا مناسب‌ترین سبد سوپری را در کم‌ترین زمان ممکن برای شما نصب کنند.

سوپرمارکت کنار گاز

یکی دیگر از کابینت سوپرمارکت آشپزخانه، سوپری کنار اجاق گاز است. این نوع سوپری نسبت به سوپری کنار یخچال دارای ابعاد کوچک‌تری است و برای نگهداری وسایلی هم چون ظروف ادویه و روغن مورد استفاده قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است که طراحی این کابینت سوپری بیشتر در سبک‌های کلاسیک و نئوکلاسیک آشپزخانه دیده می‌شود. این بدان معنی نیست که در کابینت مدرن نمی‌توان از آن استفاده کرد.

 با توجه به قیمت بالایی که سبدهای سوپری این نوع دارند برای کاهش هزینه خود می‌توانید از سیستم‌های نظم دهنده یا تجهیزات مشابه آن استفاده کنید که در جنس‌های چوب و ام دی اف ساخته و اجرا می‌شوند.

در قیمت دهی کابینت آشپزخانه، استفاده از این اکسسوری‌ها تاثیر زیادی دارد. پیشنهاد می‌کنیم اگر در انتخاب جنس کابینت آشپزخانه خود اقتصادی عمل کرده‌اید، برای خرید تجهیزات و یراق آلات کابینت آشپزخانه خود هزینه بیشتری در نظر بگیرید؛ چرا که دوام و کاربری کابینت‌های شما به تجهیزات به کار برده در آن بستگی دارد.

قیمت کابینت سوپری کنار گاز | طراحی و ساخت کابینت
کابینت‌های سوپری کنار گاز معمولا دارای عرض باریک هستند و در واقع، از فضای پِرت کنار اجاق گاز، برای ساخت و نصب آن‌ها استفاده می‌شود.

کابینت سوپر مارکت برای انبار سیب زمینی و پیاز

این کابینت‌ها نیز مانند سوپر مارکت‌های دیگر هستند و دو ریل وظیفه نگهداری و باز و بسته شدن سبد سوپری را بر عهده دارد. عرض این سبدهای سوپری متفاوت بوده و در اندازه‌های 30، 35، 40، 45، 55 و 60 سانتی متر تولید می‌شوند.

کابینت سوپر مارکت برای انبار سیب زمینی و پیاز
از قرار دادن سبدهای سوپری برای سیب زمینی و پیاز غافل نشوید. این سبدها می‌توانند از بهم ریخته نشان دادن آشپزخانه شما جلوگیری کنند.

کابینت سوپری مواد شوینده

سوپری‌هایی که برای نگهداری مواد شوینده مورد استفاده قرار می‌گیرند معمولا در زیر سینک یا در کنار آن ساخته می‌شوند. این سوپری‌ها بسته به فضایی که برای کابینت سوپری در نظر گرفته شده است، عرض 15 تا 16 سانتی‌متری دارند و به راحتی می‌توان مواد شوینده را درون آن قرار داد.

طراحی و ساخت کابینت سوپری مواد شوینده
سبدهای سوپری که برای مواد شوینده تهیه می‌شوند؛ معمولا درون کابینت زیر سینک قرار می‌گیرند.

انواع طراحی درب کابینت سوپری

همانطور که در مقاله‌های پیشین در مورد انواع درب و کشو کابینت آشپزخانه توضیح دادیم، سبک طراحی درب کابینت سوپر مارکتی نباید تفاوتی با دیگر بخش‌های کابینت داشته باشد. طراحی درب سوپر مارکت کابینتی به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که می‌تواند متصل یا منفصل از سبد سوپری آن باشد.

سبد سوپری متصل به درب به صورت کشویی باز و بسته می‌شود؛ یعنی سبد سوپری همراه با درب حرکت می‌کند و داخل و خارج می‌شود.

انواع طرح و جنس کابینت سوپری یا سوپر مارکت آشپزخانه
ریل‌های سبد سوپر مارکت کابینت آشپزخانه از نوع ریل‌های ساچمه‌ای هستند تا علاوه بر راحتی حرکت سبدها، دوام و ایمنی بالایی نیز داشته باشند.

اما مدل دیگر درب کابینت سوپر مارکت آشپزخانه به صورتی است که سبد به صورت منفصل قرار گرفته باشد؛ در این حالت درب کابینت به بدنه کابینت لولا شده و سوپر مارکت به تنهایی بیرون کشیده می‌شود.

کاربرد کابینت سوپری در آشپزخانه
جنس سبدهای سوپری خریداری شده اهمیت بسیار دارد؛ پس در انتخاب و خرید آن ابتدا کیفیت آن را در نظر بگیرید.

ساختار اصلی این سبدها به صورت ریلی است تا بتوان به راحتی سبد سوپر مارکت را به بیرون کشید و از تمام فضای آن استفاده کرد تا دسترسی به انتهای آن نیز میسر باشد.این ریل‌ها به سقف یا کف یونیت کابینت متصل می‌شود و سپس سبد سوپری بر روی آن محکم می‌شود. در این حالت سبد‌ها به صورت یکپارچه بیرون کشیده می‌شوند. در مدل دیگر ریل‌ها در کناره یونیت کابینت وصل می‌شوند و باید سبد را به صورت جداگانه به بیرون هدایت کرد.

انواع سبد سوپری در کابینت آشپزخانه از لحاظ قرارگیری ریل

سبدها از لحاظ قرار گیری بر روی ریل خود انواع مختلفی دارند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سبد سوپری با ریل کناری
  • سبد سوپری با ریل وسط
  • سبد کنج کابینت (مجیک کرنر)

در ادامه بیشتر با این سبدهای سوپری آشنا خواهیم شد.

 نکته ای دیگر که در خرید سبد سوپری آشپزخانه وجود دارد، توجه به جنس آن است. این سبدها معمولا از جنس‌های استیل و فلز ساخته می‌شوند که قیمت بالاتری دارند. برای خرید سبد سوپر مارکت ارزان می‌توانید از نوع پلاستیکی آن استفاده کنید؛ اما نباید فراموش کنید که این سبدها باید کیفیت و دوام بالایی داشته باشند.

نوعی از سبد‌های سوپری نیز از جنس چوب یا ام دی اف در بازار عرضه می‌شوند که متناسب با نیاز خود و هماهنگی با سبک طراحی کابینت آشپزخانه خود می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. در انتخاب سبد سوپری به سراغ سبدهایی بروید که بیشترین تناسب را با دیگر اجزای کابینت شما دارند و مقاومت و دوام بالایی را دارا هستند.

بهترین سبد سوپری کابینت آشپزخانه
از دیگر نکاتی که باید در انتخاب بهترین سبد سوپر مارکت آشپزخانه به آن توجه کرد این است که ابعاد آن دقیقا درون کابینت شما جا شود و بزرگ‌تر یا کوچک‌تر از آن نباشد.

سبد سوپری با ریل کناری

در سبد سوپرمارکت با ریل کناری همانطور که از نامش مشخص است، سبد از یک طرف به ریل خود متصل می‌شود و بخش بالا و پایین آن آزاد است. در ساخت این نوع طراحی باید به جهت بازشو درب کابینت توجه داشت. از این نوع سوپری بیشتر در کابینت‌های زمینی استفاده می‌شود.

چه سبدی برای کابینت سوپر مارکت خود بخریم؟
کابینت سوپری به هر نحوی که ساخته شود، می‌تواند به مرتب بودن آشپزخانه شما کمک کند. برای طراحی و ساخت انواع کابینت آشپزخانه می‌توانید روی مجموعه نیکاس حساب کنید.

سبد سوپری با ریل وسط

در سبد سوپر مارکتی با ریل وسط، از دو ریل در کناره‌های سبد در پایین یا بالای آن استفاده می‌شود. این نوع طراحی بیشتر برای کابینت‌های با عرض کم و ارتفاع بلند قابل استفاده است.

سبد سوپری آشپزخانه با ریل وسط
برای کابینت سوپری‌های کنار یخپال که ارتفاع زیادی دارند بهتر است از این نوع سبدها استفاده کنید.

سبد کنج کابینت (مجیک کرنر)

سبد سوپری کنج یا مجیک کرنر برای بخش‌هایی از آشپزخانه که دسترسی به آن مشکل است یا عملا بلااستفاده هستند، مانند کنج کابینت‌های آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از مجیک کرنر در کابینت کنجی آشپزخانه می‌توانند به بهترین شکل ممکن از گوشه‌ها استفاده کرد. مجیک کرنرها شکل‌های مختلفی دارند و معمولا بر روی محور خاصی قرار می‌گیرند که با چرخش کوچکی خارج می‌شوند. این نوع سبد سوپری برای کابینت‌های زمینی استفاده می‌شود.

نوع دیگری از کابینت‌های گوشه وجود دارد که با استفاده از لمن کرنرها طراحی و ساخته می‌شود و برای یونیت‌هایی با اندازه 90 سانتی‌متر مورد استفاده قرار می‌گیرند. تفاوت مجیک کرنر و لمن کرنر این است که لمن کرنرها به صورت کامل از کابینت بیرون می‌آیند و برای آشپزخانه‌هایی استفاده می‌شوند که مشکل کمبود فضا وجود نداشته باشد.

کابینت گوشه خود را چگونه کاربردی کنیم؟ مجیک کرنر
از لذت داشتن مجیک کرنرها برای دسترسی و استفاده از کابینت گوشه آشپزخانه خود غافل نشوید. بهترین طراحی کابینت کنج می‌تواند بهترین کارکرد را به شما دهد. برای اینکه یک طراحی اصولی داشته باشید، می‌توانید از نیکاس کمک بگیرید.

نکات مهم در هنگام خرید سبد سوپر مارکت

تعداد طبقات مورد استفاده در این نوع طراحی‌ها به ارتفاع کلی کابینت و نیاز کاربر وابسته است. در صورتی که می‌خواهید در این سبد‌ها ظروف و یا محصولات با ارتفاع بلند قرار دهید، لازم است که فاصله ارتفاعی این سبدها از یکدیگر بیشتر باشد تا در هنگام استفاده از آن دچار مشکل نشوید.

برخی از سبدهای سوپری کابینت آشپزخانه قابلیت تنظیم ارتفاع دارند و ارتفاع آن به آسانی کاهش یا افزایش پیدا می‌کند. با توجه به اینکه از این سبدها عموما به عنوانی انباری مواد غذایی یا ظروف استفاده می‌شود، لازم است مقاومت بالایی داشته باشند.

جنس سبد سوپر مارکت آشپزخانه معمولا از جنس استیل با کروم آبکاری شده است که خاصیت ضد رطوبت و ضد زنگ دارد و دچار پوسیدگی نمی‌شوند. در کف این سبد‌ها می‌توان از توری‌های فلزی، استیل یا حتی ام دی اف استفاده کرد.

در هنگام استفاده از این سبدها نباید نگران سایز آن باشید چرا که این سبدها قابلیت سفارشی سازی دارند و در انواع ابعاد ساخته می‌شوند. عمق این سبدها معمولا 50 سانتی‌متر در نظر گرفته می شود و عرض آن‌ها نیز از 15 تا 50 سانتی متر متغیر است. ارتفاع آن نیز متناسب با طراحی کابینت آشپزخانه می‌تواند از 80 تا 230 سانتی متر متغیر باشد. این ابعاد می‌تواند با توجه به فضای آشپزخانه شما و نیز نوع کاربری شما تغییر کند.

جنس سبد سوپر مارکت آشپزخانه

سفارش طراحی و ساخت کابینت آشپزخانه

همانطور که در ابتدا گفته شد، مجموعه نیکاس خدمات نوینی در ساخت و طراحی انواع کابینت آشپزخانه متناسب با بودجه شما ارائه می‌دهد. برای این کار می‌توانید با شماره تلفن ما در انتهای صفحه سایت نیکاس تماس بگیرید؛ مهندسین و طراحان ما پس از بررسی موقعیت و متراژ پروژه شما، بهترین طراحی را انجام داده و بعد از پسند شما، اقدام به ساخت کابینت آشپزخانه خواهند کرد. با توجه به اینکه کابینت سوپری در آشپزخانه اهمیت زیادی دارد، ساخت، اجرا و انتخاب یراق آلات آن را باید به کاردان آن بسپارید. ما به شما اطمینان خواهیم داد که از اعتماد به ما پشیمان نخواهید شد.

کابینت سوپری یا سبد سوپری کابینت چیست؟

کابینت سوپر مارکت یکی از مدرن‌ترین بخش‌های کابینت آشپزخانه است که با هدف انبار و مرتب سازی وسایل و خوراکی‌ها در آشپزخانه ساخته و طراحی می شود. با استفاده از انواع سبدهای سوپری تقسیم بندی فضاهای آن انجام می‌شود.

جنس سبدهای سوپری چیست؟

سبدهای سوپری که در کابینت سوپری استفاده می شود متنوع است. از استیل با کروم آبکاری گرفته تا ام دی اف؛ اما نوع استیل ضد زنگ آن به دلیل مقاومت بالا و خاصیت ضد پوسیدگی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.